شرکت توتال فرانسه از تمایل خود برای تداوم فعالیت‌های خود در ایران با وجود تلاش‌های غرب برای اعمال محدودیت‌هایی در زمینه سرمایه‌گذاری و اقتصادی خبر داد. به گزارش ‌ایسنا، مقامات شرکت فرانسوی توتال در حالی از ادامه فعالیت‌های این شرکت نفتی در پروژه‌های نفت و گاز ایران خبر داده‌اند که تاکید کرده‌اند تلاش آمریکا برای جلوگیری از سرمایه‌گذاری خارجی در ایران مانعی برای غول انرژی فرانسه نخواهد بود. روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی با بیان این مطلب نوشت: تیه‌ری دماره،

مدیر عامل شرکت توتال، گفته است که قوانین آمریکا مشکل شرکت‌های آمریکایی است و به ما مربوط نمی‌شود.

وی همچنین اشاره کرد که توتال به تصمیم‌هایی که از سوی دولت فرانسه، اتحادیه اروپا یا سازمان ملل متحد گرفته شود، احترام خواهد گذاشت.

این در حالی‌است که دو روز پیش‌ نیز یک مقام ارشد توتال از ادامه همکاری با ایران در میدان پارس جنوبی خبر داد، اما اعلام کرده بود که فاز دوم پروژه گاز مایع (LNG) به احتمال فراوان با یک سال تاخیر در سال ۲۰۱۱ میلادی آغاز می‌شود.

هفته گذشته مقامات ژاپنی و ایرانی اعلام کردند که کمتر از دو هفته تا نهایی شدن قرارداد در مورد میدان نفتی آزادگان، که یکی از بزرگ‌ترین ذخایر بهره برداری نشده نفت جهان به شمار می‌رود، فاصله دارند.

به گزارش شبکه خبری بی.بی.سی، شرکت فرانسوی توتال در سال‌‌های گذشته در نبود شرکت‌های آمریکایی که طبق قوانین آمریکا از سرمایه‌گذاری در ایران منع شده‌اند، حضور قابل توجهی در پروژه‌های نفت و گاز ایران پیدا کرده است.

براساس گزارش‌های موجود، توتال قصد دارد با شرکت ملی نفت مالزی و پتروناس در فاز دوم پروژه ذخایر گاز پارس جنوبی ایران فعالیت کند.

سخنان مقام‌های شرکت توتال در حالی مطرح می‌شود که روز جمعه نیکلاس‌برنز، معاون وزارت امور خارجه آمریکا، خواستار اعمال سریع تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران شده بود و این در حالی است که مقامات آمریکایی طی ماه‌های اخیر تلاش زیادی برای اعمال فشار بین‌المللی علیه ایران و متقاعد کردن سایر کشورها برای اعمال تحریم علیه کشورمان انجام داده‌اند.