«مبارزه با قاچاق فیلم‌های سینمایی» موضوعی است که طی چند وقت‌اخیر به عنوان یکی از مشکلات سینمای ایران مطرح شده است و به همین منظور کمیته‌ای برای مبارزه با شبکه سرقت آثار محصولات سینمایی و سمعی و بصری در معاونت امور سینمایی تشکیل شد. به گزارش ایسنا در آستانه روز ملی سینما برخی از تهیه‌کنندگان سینمای ایران بر این موضوعات تاکید دوباره‌ای داشتند که معضل «سرقت فیلم‌های روز سینمایی» باید به عنوان جرم شناخته شود و رسانه‌های عمومی تاثیرگذار همچون صداو‌سیما به نقش اطلاع‌رسانی خود در این زمینه عمل کنند. منوچهر محمدی از این معضل به عنوان یک پدیده انگل‌وار نام می‌برد و می‌گوید: این معضل حاصل خلاقیت و زحمت هنرمندان را به راحتی از بین می‌برد، این درحالی است که طی سالیان اخیر شکل سازمان یافته‌ای به خود گرفته است و به صورت گسترده‌ای به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

وی در ادامه گفت: در حالی که برخی موسسات رسانه‌ای و ویدئویی در ادامه سیاست خصوصی‌سازی دولت فعالیت خود را آ‎غاز کردند، از نتیجه این اتفاق ضرر می‌بینند و در این بخش دچار مشکلات عدیده‌ای شده‌اند.

وی گفت: عزم و تلاش جدی‌تر برای مبارزه با این پدیده نیاز است که بازتاب برخوردهای آن در افکار عمومی مشخص شود. باید به گونه‌ای تماشاگر ایرانی فرهنگ‌سازی شود که به سمت قاچاق نرود. به هر حال معتقدیم کشور ما باورهای مذهبی دارد و مردم آن از مال دزدی استفاده نمی‌کنند پس باید به گونه‌ای به مردم اطلاع داده شود که این اموال دزدی است.

وی معتقد است: قطعا در کنار فرهنگ‌سازی برخورد نیروی انتظامی و قضایی می‌توان جلوی این مساله را قاطعانه بگیرد.

محمدی به سوپر‌مارکت‌های مواد غذایی که در آنها فیلم‌ها به صورت غیرمجاز توزیع می‌شود، اشاره کرد و گفت: مسلما این سوپر‌مارکت‌ها پروانه کسب دارند و وزارت بازرگانی می‌تواند پیگیری کند اگر کسی در این سوپرها به صورت غیر‌مجاز فیلم‌ ایرانی می‌فروشد، پروانه کسب آن را باطل کنند.

منوچهر محمدی در آستانه روز ملی سینما خواستار رسیدگی به این معضل مهم شد و معتقد است: این موضوع و معضل اساسی باید از طریق دولت و نهادهای انتظامی و قضایی به طور جدی پیگیری شود و از توان بخش خصوصی خارج است.

سیروس تسلیمی یکی از تهیه‌کنندگان و پخش‌کنندگان سینمای ایران، مساله قاچاق فیلم‌های روز ایرانی را در مراحل مختلفی قابل پیگیری دانست و گفت: کسانی که تولید‌کننده و توزیع‌کننده این محصولات فرهنگی به صورت قاچاق هستند، سرگروه‌های آنها از طریق نیروی انتظامی و دستگاه‌های اطلاعاتی شناسایی شوند و گروه دیگر دستفروش‌ها هستند که مسلما وظیفه شهرداری است که آنها را به عنوان سد معبر جمع کند.

تسلیمی ضمن اشاره به جلسات و کمیته‌ای که برای رفع این مشکل سینما تشکیل شده است، خاطرنشان کرد: تا قانون مشخصی برای این موضوع وجود نداشته باشد، نمی‌توان منتظر نتیجه مشخص باشیم. به هر حال اگر به این کار و سی‌دی‌هایی که از این طریق این کشف می‌شود به عنوان مال دزدی نگاه شود و مجازاتی برای آن در نظر گرفته شود، قطعا نتیجه خواهد داد.

وی همچنین توزیع و تکثیر به موقع فیلم‌های ایرانی و با قیمت مناسب توسط موسسات رسانه‌های تصویری را اقدامی مناسب برای کاهش این معضل دانست و گفت: بسیار از شرکت‌های تکثیر فیلم‌های ویدئویی که به صورت مجاز تاسیس می‌شوند نسبت به تعداد تکثیر محدودیت دارند، مثلا شاید از یک فیلم ۵هزار تا منتشر کنند این در حالی است که باید ۱۰۰‌هزار تا منتشر کنند پس اگر بودجه مناسب در اختیار داشته باشند قطعا می‌توانند به موقع تکثیر و در اختیار علاقه‌مندان قرار دهند.

وی همچنین متذکر شد: بازرسان از سوی وزارت ارشاد به بعضی سالن‌های شهرستان‌ها سری بزنند چون برخی از این سالن‌ها فیلمی که بر روی پرده دارند خودشان در سالن خودشان به صورت سی‌دی قاچاق می‌فروشند!

مرتضی شایسته، تهیه‌کننده سینمای ایران نیز ضمن اشاره به ملاقات‌ها و حرکت‌هایی که در بخش خصوصی و دولتی در مورد این موضوع انجام شده است، این بحث‌ها را مفید دانست و گفت: هم‌اکنون بحث تکثیر غیر‌مجاز فیلم‌های ایرانی در سطح مقامات بالای کشور مطرح شده است و من امیدوارم این قضیه با جدیت دنبال شود و رسانه‌ها این مساله را زنده نگهدارند، به هر حال در همین شرایط هم شبکه قاچاق‌‌، کار خودش را دارد انجام می‌دهد، اما شدت آن کم و زیاد می‌شود به هر حال پول درآوردن آن هم از راه دزدی یکی از اهداف این شبکه است.

وی ضمن اشاره به اینکه این دستفروش‌ها توسط شهرداری به عنوان سد معبر باید جمع‌آوری شوند، گفت: انتظار ما این است که در سراسر کشور با این بساط‌هایی که بر زمین پهن می‌شوند برخورد قاطع شود و همچنین فروشگاه‌هایی که به صورت علنی فیلم‌های غیر‌مجاز می‌فروشند نیز جلوی‌شان گرفته شود.

وی اولویت‌ اصلی سینمای ایران را جلوگیری از سرقت و تکثیر غیرمجاز فیلم‌های ایرانی دانست و گفت: در این شرایط همه باید به شدت نسبت به این موضوع حساس باشند چون در ایران قانون کپی رایت هم نداریم اگر تلاشی انجام نشود قطعا فیلم‌های فاخری نیز ساخته نخواهد شد.

جهانگیر کوثری نیز معتقد است، تا زمانی که به پدیده قاچاق فیلم‌ها در دستگاه قضایی به عنوان جرم نگاه نشود، نمی‌توان منتظر اتفاق خوشایندی بود.

وی در ادامه گفت: دستگاه‌ها و آدم‌هایی که در پشت این قضیه قرار دارند، مافیا و سرمایه‌داران بزرگ نیستند، مثلا همین چندی قبل یکی از فیلم‌های روز سینما توسط فردی کپی شد که حمل‌کننده فیلم به لابراتوار بود بنابراین مافیای قدرتمندی نیست.

وی یکی از راه‌های کاهش خرید مردم از فیلم‌های قاچاق را عرضه به موقع آن توسط موسسات رسانه‌های تصویری دانست.