خبرگزاری مهر- بررسی‌ها نشان می‌دهد مصرف کلم بروکلین می‌تواند در جلوگیری از ابتلا به سرطان مثانه یا کندتر شدن پیشرفت بیماری، مفید واقع شود. محققان پس از بررسی‌های اولیه متوجه شدند که ترکیبات شیمیایی خاصی که در کلم بروکلین وجود دارد، به جنگ با سلول‌های سرطانی به ویژه سلول‌های مهاجم می‌رود. سلول‌های مهاجم نوعی از سلول های سرطانی هستند که بیماری را به سرعت در بدن منتشر می‌کنند.

شواهد نشان می‌‌دهد که نوعی از فعالیت‌های زیستی در این ترکیبات وجود دارد که در کاهش سرعت پیشرفت بیماری سرطان مثانه مفید است. با این وجود به دلیل ابتدایی بودن نتایج به دست آمده، هنوز مقدار دقیق قابل مصرف این کلم به منظور مقابله با سرطان مشخص نشده و نیازمند بررسی بیشتر است.

البته اکثر میوه‌ ها و سبزی‌ها به دلیل دارا بودن مواد آنتی‌اکسیدان برای جلوگیری و مقابله با سرطان مفید هستند.

تحقیقات قبلی نشان می‌داد مردانی که به طور منظم در برنامه غذایی خود از بروکلین استفاده می‌‌کنند، کمتر به این نوع از سرطان دچار می‌شوند.

کلم بروکلین و دیگر سبزی‌های هم‌ خانواده مانند: کلم، شلغم، گل کلم و... حاوی ماده‌ شیمیایی هستند که به تشکیل ایزوتیوسیاناتیس می‌انجامد.

محققان معتقدند که ایزوتیوسیاناتیس ممکن است نقش مقابله‌‌ای با سرطان داشته باشد.

محققان، ماده مذکور را از جوانه بروکلین استخراج کرده و به سلول‌های سرطانی مثانه افزودند و شاهد کاهش رشد سلول‌های بیماری بودند.