رئیس جمهور با یادآوری سابقه حمایت‌‌های ایران از استقلال و تمامیت ارضی آذربایجان گفت: ما اجازه ایجاد ناامنی و دخالت بیگانگان در امور کشورهای منطقه را نمی‌دهیم و تجربه نشان داده که هر کجا کشورهای منطقه از راه تفاهم و مذاکره مسائل خود را حل‌وفصل کردند راه فتنه‌انگیزی و دخالت بیگانگان بسته شده است. رئیس‌جمهور با ابراز نگرانی از ناامنی و حضور بیگانگان در منطقه تصریح کرد: تروریسم داعشی و صهیونیستی دو عامل تهدید در منطقه است و باید با آن مقابله کرد.  رئیسی با اشاره به اهداف آمریکا و رژیم صهیونیستی برای ایجاد اخلال در روابط ایران و جمهوری آذربایجان، تاکید کرد: دخالت بیگانگان به زیان کشورهای منطقه است و باید در مقابل توطئه آنان هوشیار بود. رئیسی از درخواست رئیس جمهور آذربایجان مبنی برتقویت مناسبات اقتصادی دو کشور و توسعه مسیرهای ترانزیتی با حضور شرکت‌های ایرانی، استقبال کرد.  رئیس جمهور آذربایجان نیز در این دیدار گفت: کارگروه ویژه‌ای باحضور مقامات عالی دولت برای پیگیری و اجرایی شدن توافقات مطرح شده تشکیل خواهد داد. الهام علی اف رئیس‌جمهور آذربایجان در این دیدار با تجلیل از حمایت بی‌‌سابقه ایران از استقلال جمهوری آذربایجان گفت: باکو برای روابط برادرانه خود با تهران اهمیت ویژه‌‌ای قائل است و اجازه نخواهیم داد هیچ خدشه‌ای به آن وارد شود.

رئیس‌جمهور آذربایجان با اشاره به گفت‌وگو و تماس مقامات دو کشور برای رفع برخی سوءتفاهم‌های موجود بین دو کشور تصریح کرد: به امنیت مناطق مرزی متعهدیم و اجازه اخلال در روابط دوجانبه از سوی هیچ کشوری را نمی‌دهیم. رئیس‌جمهور آذربایجان با اشاره به اهمیت ترانزیت و حمل‌ونقل جاده‌ای، اظهار کرد: مصمم هستیم مشکل ترانزیت را حل کرده و زمینه حضور و فعالیت شرکت‌های ایرانی را در آذربایجان فراهم کنیم.  علی اف همچنین گفت: این دیدار نقطه عطفی در روابط دو کشور خواهد بود و ما خود را نسبت به تامین منافع منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران، پایبند می‌دانیم. در پایان این دیدار، قرارداد سوآپ گاز ترکمنستان به آذربایجان از طریق ایران، به امضا رسید.

علی اف پس از دیدار با رئیس‌‌جمهور ایران در جمع خبرنگاران بر عزم دو کشور برای گسترش روابط در تمامی زمینه‌‌ها تاکید کرد. به گزارش «ایسنا» به نقل از خبرگزاری ترند، رئیس‌‌جمهور آذربایجان پس از دیدار با ابراهیم رئیسی در جمع خبرنگاران گفت: ما به عنوان دوست و برادر، درباره روابط ایران-آذربایجان تبادل نظر کردیم. تصمیم‌‌گرفته‌‌ایم از حالا به بعد، روابط ایران-آذربایجان در تمامی عرصه‌‌ها توسعه بیابد. علی‌‌اف ادامه داد: ملت‌‌های ما دوست و برادرند، کشورهای ما کشورهای دوست و برادرند و مسائلی که امروز درباره‌‌شان صحبت کردیم، نشان می‌‌دهد روابط ایران-آذربایجان در سطح بسیار بالایی قرار دارد. 

 

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند