بر اساس این گزارش، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران ‌روز دوشنبه ۲۶ مهر در پاسخ به سوالی درباره روابط ایران و مصر گفت: روابط دو کشور در حد فعالیت‌های دفاتر حافظ منافع در تهران و قاهره پیگیری می‌شود. در حاشیه نشست بغداد گفت‌وگوی کوتاهی بین وزیر امور خارجه ایران و رئیس‌جمهور مصر صورت گرفت و امیدواریم در چارچوب گفت‌وگوهایی که انجام می‌شود این روابط گسترش یابد، چرا که این موضوع به نفع کل منطقه است.

از سوی دیگر، میرمسعود حسینیان، مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت خارجه ایران اخیرا در گفت‌وگویی درباره روابط ایران و مصر و نتایج گفت‌وگوهای اخیر وزیر خارجه و رئیس‌جمهور این کشور عربی در حاشیه نشست بغداد گفت: مسائل ما با مصر زیاد است ، امیدواریم  به زودی این مسائل حل شود. البته اگر گشایش‌های مثبتی در روابط ایران و عربستان ایجاد شود این موضوع قطعا در روابط ایران و مصر نیز تاثیرگذار خواهد بود. در حال حاضر دو کشور دارای دفتر حفاظت منافع هستند.

حسینیان ادامه داد: ما اکنون دو مشکل بزرگ در تعامل با مصر داریم، حدود دو سال است که کشتی نفتی ایران توسط مصر به بهانه‌های واهی و بدون ارائه مدرکی توقیف شده است و از طرف دیگر چند زندانی ایرانی در مصر نیز به اتهام حمل مواد مخدر در معرض حکم اعدام هستند.

وی در همین ارتباط گفت: اجرای حکم این افراد منتظر تایید رئیس‌جمهور مصر است. ما پیگیری کردیم که فعلا این حکم متوقف شود و امیدواریم مساله اعدام شهروندان در نهایت منتفی شود. مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه تاکید کرد: تلاش‌ها برای بهبود روابط با مصر در حال انجام است گرچه این روند کند پیش می‌رود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند