با وجود تهدیدهای غرب نسبت به تحریم ایران به‌دلیل پیگیری برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای، کارشناسان اعلام کردند که ایران از لحاظ خریداران نفت تولیدی خود با هیچ مشکلی مواجه نیست. به گزارش ایسنا، با توجه به اینکه تقاضای جهانی نفت رو به افزایش است و با توجه به مشکلات برخی تولیدکنندگان همچون نیجریه که بر مشکلات عرضه جهانی نفت افزوده است، خریداران کافی برای نفت تولیدی ایران وجود خواهند داشت.

در حالی که وارد‌کننده بزرگی همچون ژاپن میزان واردات نفتی خود از ایران را تا حدی کاهش داده است، واردکنندگان دیگری دست به کار و جایگزین ژاپن در خرید نفت ایران شده‌اند.

ایران به عنوان چهارمین تولیدکننده بزرگ نفت جهان اعلام کرده ‌است که میلیون‌ها بشکه از نفت‌خام سنگین خود را که به دلیل نبود مشتری مناسب در دریا ذخیره کرده بود، به فروش رسانده است. منوچهر تکین، کارشناس ارشد مرکز مطالعات جهانی انرژی، در این خصوص می‌گوید: جهان به هر میزان نفت خام که در دسترس قرار گیرد نیاز دارد. میزان تقاضا با افزایش مواجه است و از سوی دیگر مشکلاتی در عرضه نفت وجود دارد. فروش نفت‌خام ذخیره‌سازی شده ایران در حالی صورت می‌گیرد که هر بشکه نفت‌خام در حدود ۷۵‌‌دلار معامله می‌شود و برخی مشکلات تولیدکنندگان شرایط عرضه نفت را با پیچیدگی‌هایی مواجه کرده است. آمارهای ارائه‌شده در هفته گذشته نشان می‌دهد که میزان واردات نفتی ژاپن از ایران در سه ماهه دوم سال با روزانه ۲۴۰‌هزار بشکه کاهش (‌۴۰درصد) به حد‌ود ۳۸۵‌هزار بشکه در روز رسیده است. شرکت نیپون اویل به عنوان بزرگ‌ترین پالایشگر ژاپن در ماه سپتامبر اعلام کرد که با توجه به برخی مسائل و ریسک‌های ژئوپلتیک به دنبال کاهش واردات نفتی خود از ایران است. ولی سایر واردکنندگان نفت ایران اعلام کرده‌اند که برنامه‌ای برای کاهش واردات از ایران ندارند.

کارشناسان معتقدند که شرایط پیچیده بازار و نگرانی از قطع روابط تجاری با صادرکننده عمده نفت، گزینه‌های خریداران را محدود می‌کند. دبورا وایت، کارشناس ارشد انرژی، در این خصوص می‌گوید: نفت کافی در بازار وجود ندارد که بخواهید با این رویکرد نسبت به خرید مواجه شوید و در صورتی که روابط خود با یک عرضه‌کننده بزرگ نفت بر هم بزنید خود را برای سال‌ها دچار مشکل کرده‌اید. خبرگزاری رویتر در گزارش خود نوشته است که با توجه به فروش نفت ذخیره شده ایران، عرضه نفت این کشور در ماه گذشته با افزایش مواجه بوده است. براساس برآوردهای موسسه پترولوژیست، تولید نفت ایران در ماه ژوئیه به حدود ۴‌میلیون بشکه در روز رسیده است که این میزان در حدود ۲۰۰‌هزار بشکه بالاتر از برآوردهای اولیه بوده است.