پیش‌بینی می‌کنم شرکت صدرا حتی تا بهمن ماه امسال هم نتواند طبق شرایط قرارداد، سکو را تحویل دهد، مگر این که خارج از قرارداد کم‌و‌کسری‌هایی ایجاد کند. اصغر رفیعی، مدیرعامل شرکت حفاری شمال، در گفت‌وگو با ایسنا درخصوص مباحث اخیر در مورد این که آماده نبودن شرکت حفاری شمال علت تاخیر در انجام پروژه سکوی البرز بوده است، گفت: به نمایندگی از شرکت حفاری شمال و شرکت چینی ساینوپک اعلام می‌کنم که حتی اگر هفته آینده هم دکل تحویل داده شود، ما آمادگی اجرای عملیات حفاری اکتشافی را داریم.

وی در ادامه افزود: بسترسازی یعنی آماده شدن ساحل برای حمل امکانات موردنیاز، از جمله شرایط اولیه برای راه‌اندازی سکو است که آماده کردن آن حداقل شش ماه طول می‌کشد و هنوز این کار انجام نشده است. همچنین از دیگر لوازم اجرای عملیات، داشتن کشتی‌های لازم برای جابه‌جایی وسایل و ابزار است که باید یک تا دو ماه پیش از راه‌اندازی سکو فعال شده باشند، در حالی که این مورد نیز تاکنون صورت نگرفته است.

رفیعی با بیان این که لازم است بر مبنای قرارداد موجود، پروژه کامل تحویل داده شود، تصریح کرد: از این که شرکت صدرا می‌گوید می‌تواند سکو را تا شهریورماه آماده کند، تعجب می‌کنم!

مدیرعامل حفاری شمال پیش‌تر با بیان این که پیمانکار ساخت سکوی نیمه شناور البرز (صدرا) در آخرین اعلام خود، زمان تحویل سکوی البرز را آبان ماه‌۸۵

اعلام کرده است، افزوده بود: هرچند که زمان اعلام شده با تاخیر زیاد همراه است، اما به محض تحویل سکو حفاری اکتشافی را آغاز خواهیم کرد.

از سوی دیگر جلیل خبره، مدیرعامل شرکت صدرا، با تاکید دوباره بر تحویل سکوی ایران، البرز در شهریور امسال گفته بود: دکل حفاری این طرح نیازی به آبگیری و تست ندارد و همچنین زیرسازی ویژه‌ای برای بهره‌برداری از دکل نیاز نیست.

وی افزوده بود: کارفرما چون خودش نمی‌تواند از این سکو استفاده کند آن را به چینی‌ها تحویل خواهد داد.

براساس برنامه‌های قبلی قرار بود سکوی نیمه شناور البرز، بهمن ماه ۸۴ به شرکت حفاری شمال برای حفاری آزمایشی تحویل داده شود تا در اردیبهشت ماه ۸۵ این سکو حفاری آزمایشی در مناطق عمیق دریای خزر را آغاز کند و در نهایت در یکی از ماه‌های تابستان ۸۵ اولین حفاری سرنوشت‌ساز ایران در خزر آغاز شود، اما تغییرات مدنظر پیمانکار (صدرا) و تاخیرات زیاد این پروژه باز هم به تاخیر افتاد و طبق برنامه اعلام شده از سوی شرکت صدرا قرار است تابستان ۸۵ سکوی ایران البرز تحویل داده ‌شود.

در این باره حسینی، عضو هیات مدیره صدرا، با بیان این که براساس زمان تعیین شده در قرارداد، سکوی البرز در صورت عملی شدن به موقع ۴۲ مورد تغییرات، تیرماه امسال به بهره‌برداری خواهد رسید، افزوده بود: همزمان با اجرای سکوی البرز، ساخت دو فروند کشتی نیز در دست اجرا است که البته ساخته‌شدن این کشتی‌ها لازمه عملیاتی شدن دکل سکوی البرز است.

در آخرین اظهار نظر مسوولان صدرا نیز خبره اظهار کرده بود: مشکلی در این زمینه وجود ندارد و کشتی‌های یدک‌کش طرح نیز به موازات ساخت سکو در حال ساخت است و این دو با یکدیگر آماده خواهند شد.