امروزه سواد رایانه به‌طور روزافزون یک مهارت ضروری برای کودکان محسوب می‌شود. اما بهترین سن برای معرفی رایانه به کودکان چه زمانی است و آیا دانش رایانه برتری در شروع تحصیل به آنها می‌دهد یا خیر؟ به گزارش منابع اینترنتی، برخی تحقیقات نشان داده است کودکان رایانه را به تلویزیون ترجیح می‌دهند و سن استفاده از این وسیله کاهش یافته است. مطالعات دیگر نیز بازی‌های خشن رایانه‌ای را با افزایش پرخاشگری در کودکان مرتبط دانسته‌اند. درحال حاضر در بازار، شمار زیادی رایانه‌های کودکان موجود است. بیشتر این رایانه‌ها بازی‌های آموزشی و امکان تعامل را برای کودکان فراهم می‌کنند، اما ارتباط اینترنتی ایجاد نمی‌کنند. فایده این رایانه‌ها آشنایی کودکان با صفحه کلید است. کودکان احساس می‌کنند بر محیط خود نفوذ مستقیم دارند.

در مدرسه‌ای در شمال لندن هر شنبه صبح کلاسی برای پرورش مهارت رایانه کودکان و آماده‌سازی آنها برای امتحانات بعدی برگزار می‌شود.

بزرگ‌ترین شاگرد این کلاس هفت سال و کم‌سن‌ترین آنها چهار سال سن دارد. در این کلاس به کودکان آموزش داده می‌شود چگونه اطلاعات را در برنامه صفحه‌گسترده اکسل مایکروسافت وارد کنند.

سن کم افراد شرکت‌کننده در این کلاس و پیچیدگی کارهایی که انجام می‌دهند استفاده کودکان از رایانه‌ها را مورد تردید قرار می‌دهد.

تا سن چهار سالگی، ۴۵درصد از کودکان از ماوس برای کلیک کردن و ۲۷درصد از رایانه خانگی خودشان استفاده کرده‌اند. «مایک راید» که یک آموزگار است، می‌گوید: کودکان حتی ۱۸ماهه نیز در این دوره‌ها شرکت می‌کنند.

وی افزود: با این وجود بسیاری از این کودکان مدت کمی از کلاس را با رایانه کار می‌کنند.

در فاصله سنی ۱۸ماهگی تا دو سال و نیم بسیاری از کودکان کار با نحوه استفاده از صفحه کلید رایانه و ماوس آشنا می‌شوند. تحقیقات جهانی در مورد کودکان کم سن و سال و استفاده آنها از فناوری اطلاعات IT محدود است. با این حال خواندن گزارش اخیر دانشگاه «شفیلد» در انگلیس به نام «تازه‌کارهای دیجیتال» جالب است. براساس این گزارش، به‌طور مثال در چهار سالگی ۴۵درصد از کودکان تجربه استفاده از ماوس برای کلیک کردن را پشت سرگذاشته‌اند و ۲۷درصد از رایانه‌های خانگی خود استفاده کرده‌اند. این میزان در شش سالگی به ۵۳درصد افزایش می‌یابد. همچنین ۳۰درصد کودکان در خانه وب‌سایت‌های ویژه کودکان را مشاهده کرده‌اند.

گروه «ارتباط تعامل رایانه و کودک» (ChiCI) که ارتباط پویای کودکان و رایانه‌ها را بررسی کرده است، معتقد است استفاده از رایانه نباید از سنین بسیار کم شروع شود.

جانت رید از گروه ChiCI معتقد است هجده ماهگی سن مناسبی برای کار با رایانه نیست. وی گفت: تصور نشستن یک کودک ۱۸ماهه در پشت یک رایانه سنتی کمی خنده‌دار است. جانت در پاسخ به این سوال که اگر کودکی در سن دو یا سه سالگی استفاده از رایانه را آغاز کند آیا به این معنی است که عملکرد بهتری در مدرسه خواهد داشت، می‌گوید: کودکانی که از رایانه استفاده می‌کنند شروع بهتری خواهند داشت.