وی افزود: حوادث افغانستان قطعا بر کشورهای منطقه از جمله بر جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدراتیو روسیه و دیگر کشورها تاثیر دارد و در این سفر درباره آنها صحبت خواهیم کرد. رئیس ستادکل نیروهای مسلح درباره همکاری‌های دفاعی دو کشور پس از لغو تحریم‌های تسلیحاتی خاطرنشان کرد: ما در همکاری‌های نظامی دوجانبه در حوزه‌های آموزش، مسابقات نظامی، تبادل تجربیات و همچنین ادامه همکاری‌ها در مسیر امنیت کامل کشور سوریه و همچنین در صنایع دفاعی با یکدیگر همکاری‌هایی داشته و داریم.

سرلشکر باقری با بیان اینکه «ما قراردادهای خرید تسلیحاتی بعد از خاتمه تحریم تسلیحاتی را با روسیه داریم که در این سفر در همه این موارد با طرف روسی صحبت خواهیم کرد»، اظهار کرد: این سفر در مقطع آغاز دولت سیزدهم صورت می‌گیرد و دولت آقای رئیسی هم نگاه خاصی به حوزه شرق و کشورهای آسیایی دارند و همچنین عضویت جمهوری اسلامی ایران در پیمان شانگهای نیز اتفاق مهمی است و قطعا همکاری‌های فیمابین جمهوری اسلامی ایران و روسیه نیز از این جهت توسعه بیشتری پیدا خواهد کرد. رئیس ستادکل نیروهای مسلح با استقبال رسمی سپهبد سرگئی ایستراکوف جانشین رئیس ستادکل نیروهای مسلح روسیه، کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران، مدیران نهادهای ایرانی مستقر در روسیه و همچنین جمعی از ژنرال‌های بلندپایه روسی وارد فرودگاه ونوکووای مسکو شد.

  سند همکاری ۲۰ ساله با ونزوئلا امضا می‌شود

فارس: وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت نیکلاس مادورو رئیس‌جمهور ونزوئلا در ماه‌های آینده به تهران سفر می‌کند و در آن سفر سند همکاری ۲۰ ساله دو کشور امضا خواهد شد. حسین امیرعبداللهیان دیروز (دوشنبه) پس از دیدار و گفت‌وگو با «فلیکس پلاسنسیا» همتای ونزوئلایی در نشست خبری مشترک حضور یافت و به تشریح مذاکرات انجام شده پرداخت.

امیرعبداللهیان در ابتدای این نشست خبری ضمن خوشامد گویی به همتای ونزوئلایی برای سفر به تهران اظهار کرد: توافق کردیم نقشه راه همکاری‌های ۲۰ ساله ایران و ونزوئلا را در ادامه گفت‌وگوهایمان ترسیم کنیم. قبل از پایان سال جاری میلادی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور در تهران برگزار می‌شود و نقشه راه همکاری‌های بلندمدت دو کشور را فعال خواهیم کرد.

  نیکلاس مادورو ماه‌های آینده به تهران می‌آید

وزیر خارجه گفت‌: نیکلاس مادورو رئیس‌جمهور ونزوئلا در ماه‌های آینده به ایران سفر می‌کند و در آن سفر سند همکاری ۲۰ ساله امضا خواهد شد. همه اینها تاییدی بر این است که روابط دو کشور مسیر رو به رشدی را طی می‌کند. ما در تمامی زمینه‌های فنی، اقتصادی، تجاری و علم و فناوری در حوزه معدن و همکاری در حوزه انرژی در سال‌های اخیر توافقات خوبی بین دو کشور داشتیم و بخش‌های مهمی در حال اجراست. وی در این باره گفت: جمهوری اسلامی ایران از مردم ونزوئلا و رئیس‌جمهور مادورو و همه نهادهای قانونی در ونزوئلا حمایت می‌کند.

  دعوت از بخش خصوصی برای حضور در ونزوئلا

امیرعبداللهیان ادامه داد: مایلم از بخش خصوصی در ایران دعوت کنم و تاکید می‌کنم که ونزوئلا فرصت جدیدی برای توسعه همکاری‌های دوجانبه است و بخش خصوصی ما در همه حوزه‌ها می‌توانند وارد همکاری با ونزوئلا بشوند. وزیر خارجه ونزوئلا پیش از این دیدار با سید ابراهیم رئیسی دیدار و بعد از ملاقات با امیرعبداللهیان با محمدباقر قالیباف رئیس مجلس و محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس‌جمهور نیز دیدار کرد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ۱۳ مهر  در تماس تلفنی با «فلیکس پلاسنسیا» همتای ونزوئلایی خود درباره آخرین وضعیت روابط دوجانبه و همکاری‌های فیمابین به رایزنی پرداخت. دو طرف در این گفت‌وگوی تلفنی بر پیگیری توافقات و تهیه نقشه راه روابط دوجانبه و همچنین نهایی کردن جزئیات پروژه‌های همکاری‌های اقتصادی در سفر آتی وزیر خارجه ونزوئلا به تهران که در آینده نزدیک انجام خواهد شد، تاکید کردند. وزرای خارجه ایران و ونزوئلا همچنین در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.

  ایران دوست راهبردی ونزوئلاست

همزمان وزیر خارجه ونزوئلا در نشست خبری مشترک با امیرعبداللهیان روابط ایران و کشورش را راهبردی خواند و گفت: ایران دوست راهبردی برای دولت، مردم و رئیس‌جمهور ونزوئلاست.«فلیکس پلاسنسیا» عنوان کرد: ایران دوست راهبردی برای دولت، مردم و رئیس‌جمهور ونزوئلا است. امروز برنامه کاری مهمی داشتیم و مفتخر هستم که صبح امروز آقای رئیسی من را به حضور پذیرفت. پلاسنسیا همچنین اظهار کرد: روابط ایران و ونزوئلا راهبردی است و خرسندم که قبل از پایان سال جاری در تهران می‌توانیم کمیسیون مشترک را برگزار کنیم.

وزیر خارجه ونزوئلا با اشاره به محکومیت دستگیری و استرداد دیپلمات ونزوئلایی از دماغه سبز به آمریکا از سوی امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: از فرمایش شما درباره نقض حاکمیت ونزوئلا تشکر می‌کنم. آمریکا دست به نقض منافع ونزوئلا زده است. از تعهد دولت ایران برای محکومیت این اقدام تشکر می‌کنیم.

این دیپلمات ونزوئلایی افزود: فرد مزبور عضو هیات دولت ملی برای مذاکره با اپوزیسیون بوده که مورد آدم ربایی قرار گرفته و ما این اقدام را محکوم می‌کنیم. وی گفت: ونزوئلا عضو سازمان ملل و خواستار همبستگی و همکاری است. ونزوئلا رهبران بزرگی داشته که با استعمار مبارزه کرده‌اند. وزیر خارجه ونزوئلا همچنین از دولت صربستان برای برگزاری شصتمین سالگرد تاسیس جنبش عدم تعهد قدردانی کرد.

پلاسنسیا خاطرنشان کرد: مایلم از اینجا آرزوی سلامتی ما دورو را برای ملت ایران تسلیم کنم. ملت ایران دارای هفت هزار سال سابقه [تمدن]است و تجربه زیادی در مقاومت دارد و مایل هستیم از ملت ایران یاد بگیریم و می‌خواهیم هماهنگ با شما آینده‌ای بر اساس احترام به حقوق بین‌الملل و همکاری و تحمل یکدیگر و همه شمولی بسازیم.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند