گروه کامپیوتر- حمایت‌های لازم از صنعت نرم‌افزار در کشور صورت نمی‌گیرد و تولید‌کنندگان نرم‌افزار مانند سایر تولید‌کنندگان انگیزه‌ای برای صدور محصولات و خدمات خود ندارند. محسن‌میرابراهیمی مدیر عامل شرکت نگاران در گفت‌وگو با ستاد خبری همایش صادرات نرم‌افزار گفت: جوایز صادراتی برای تمامی محصولات و خدمات فنی و مهندسی به میزان ۸‌درصد ارائه می‌شود، در حالی که در بخش نرم‌افزار این میزان ۳‌درصد است که لازم است در این زمینه نیز مانند صنایع دیگر با نرم‌‌افزار برخورد شود و جوایز صادراتی همانند بقیه به تولید‌‌کنندگان نرم‌‌افزار نیز تعلق می‌گیرد. وی افزود: در حال حاضر شرکت‌های متعددی به صادرات نرم‌افزار پرداخته‌اند که برخی در این راه موفق بوده‌‌اند و برخی نیز به‌رغم هزینه‌های بسیار به موفقیت نرسیده‌اند. وی در ادامه گفت: هنوز آمار دقیقی از صادرات نرم‌افزار در کشور به دست نیامده که یکی از دلایل آن عدم ارائه اطلاعات، میزان صادرات محصولات و خدمات از سوی شرکت‌های نرم‌افزاری است. میرابراهیمی گفت: شرکت‌های نرم‌افزاری به دلیل رفتار سلیقه‌ای ممیزان مالیاتی و عدم شفافیت در برخورد دارایی تمایلی به ارائه آمار صادرات خود ندارند.

طبق گفته وی، به نظر می‌رسد که میزان صادرات نرم‌افزار در کشور به نسبت بازار بزرگی که برای آن وجود دارد رقم پایین‌‌تری داشته باشد که این نیز به نوع برخورد ما با صنعت نرم‌‌افزار بازمی‌گردد.

وی افزود: تولید‌کنندگان نرم‌افزار برای حضور در بازارهای خارجی باید براساس پلت‌فرم‌های استاندارد و براساس آنچه در بازارهای جهانی عرف است حاضر شوند تا بتوانند محصولات خود را ارائه کنند.