عکس‌ایسنا

علی طجوزی- سخنگوی وزارت امورخارجه در واکنش به تصویب قطعنامه سازمان ملل متحد در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز ایران با اشاره به اینکه این قطعنامه وجاهت قانونی ندارد و به هیچ وجه قابل قبول نیست، گفت: با توجه به اینکه حقوق جمهوری اسلامی ایران در این قطعنامه به رسمیت شناخته نشده است، این قطعنامه قابل قبول نیست و همچنان روشن است که ما از راه‌حل‌هایی که به مسیر گفت‌وگو و مذاکره منتهی می‌شود، استقبال می‌کنیم. حمید‌رضا آصفی دیروز در نشست هفتگی با خبرنگاران، ضمن گرامیداشت روز خبرنگار و یاد خبرنگاران شهید به دست طالبان در مزارشریف افزود: ایران همواره از تمام راه‌حل‌ها برای رسیدن به مسیر گفت‌وگو استقبال می‌کند، اما این اروپا بود که ناگهان از این مسیر خارج شد و پرونده را به شورای امنیت کشاند. وی ادامه داد: به نظرم اروپا و برخی کشور‌های غربی به رهبری آمریکا در این مورد عجله کردند و تردید‌های زیادی را ایجاد کردند.

معاون پارلمانی وزارت‌خارجه اضافه کرد: با فشار آمریکا و برخی کشور‌های غربی به ناگاه پرونده هسته‌ای ایران از شورای امنیت سردرآورد، ضمن آنکه به بسته پیشنهادی ۵+۱ در همان زمان اعلام شده قبلی پاسخ خواهیم داد.وی همچنین در پاسخ به پرسش‌های مکرر خبرنگاران در خصوص مسائل هسته‌ای گفت: در خصوص بسته و هسته به همین مقدار اکتفا کنید و بهتر است صبر کنیم تا مسوول پرونده هسته‌ای ایران این پرسش‌ها را پاسخ دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه درباره بحران لبنان ادامه داد: کاملا روشن است که جمهوری اسلامی ایران از تمامی ظرفیت‌هایش برای توقف جنایات رژیم صهیونیستی استفاده کرده و خواهد کرد.

آصفی با اشاره به اقدامات کشورمان در رابطه با بحران اخیر در خاورمیانه گفت: ما تمام ظرفیت‌هایمان را به کار گرفتیم، جلسه‌ سازمان کنفرانس اسلامی و همچنین جلسه‌ای که در مالزی انجام شد بندهای بسیاری را به تصویب رساند که از آن جمله لزوم توقف سریع تداوم بحران است که ناشی از تجاوز رژیم صهیونیستی است.

وی افزود: در بندهای بیانیه‌هایی که صادر شد، همچنین از وضعیت کنونی ابراز نگرانی جدی شد و علاوه بر آن از دولت لبنان حمایت کامل به عمل آمد و لزوم ایفای نقش شورای امنیت آن‌گونه که باید و شاید مورد بحث قرار گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما همچنین با کشورهای مختلف غربی، عربی و اسلامی رایزنی‌های بسیاری را داشته‌ایم و فکر می‌کنیم مشکل لبنان به آمریکا و رژیم صهیونیستی و در ادامه به شورای امنیت سازمان ملل باز می‌گردد که وظیفه‌اش را حمایت از رژیم صهیونیستی می‌داند!

آصفی تصریح کرد: به هر صورت تا جایی که به ما باز می‌گردد ما معتقدیم کشتاری که مسبب آغاز آن رژیم صهیونیستی بوده باید متوقف گردد و گروهی بین‌المللی برای تحقیق و بررسی جنایات رژیم صهیونیستی تشکیل شود.

وی در واکنش به ارائه پیش‌نویس قطعنامه‌ای از سوی فرانسه و آمریکا برای حل بحران لبنان گفت: درباره این قطعنامه که پیش‌نویس آن منتشر شده معتقدیم که چند اصل باید مورد توجه قرار گیرد، نخست اینکه این قطعنامه باید مورد تایید طرف‌های لبنانی قرار گیرد و مساله دیگر این است که قطعنامه مذکور باید عادلانه و به دور از مواضع یکطرفانه باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: این قطعنامه باید به ریشه‌های بحران در لبنان توجه کند و به گونه‌ای نباشد که رژیم صهیونیستی بتواند تجاوزاتش را ادامه دهد، مساله دیگر اینکه این قطعنامه نباید صرفا با هدف انتقال فشار افکار عمومی از آمریکا و اسرائیل بر طرف‌های لبنانی صادر شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان درباره این که حوادث اخیر لبنان باعث غفلت افکار عمومی جهان از کشتار مردم مظلوم فلسطین شده است، گفت: بحث حمله به لبنان موضوعی از پیش طراحی شده و دسیسه‌ای آمریکایی، اسرائیلی برای تحت فشار قرار دادن کشورهای منطقه و تقویت و حضور گسترده‌تر رژیم صهیونیستی در منطقه بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین گفت: اقدامات اخیر رژیم صهیونیستی در فلسطین با دو هدف صورت می‌گیرد، نخست تنبیه مردمی که می‌خواهند آزادانه سرنوشت‌شان را انتخاب کنند و دیگر فروپاشی دولت فلسطین که فکر می‌کنیم سازمان ملل و شورای امنیت مسوول این اتفاقات بوده و مجامع بین‌المللی باید به صورت قاطع برای آزادی مسوولان فلسطینی وارد عمل شوند.

وی در ارتباط با اخبار منتشر شده مبنی بر انتقاد فواد سینیوره، نخست وزیر لبنان از منوچهر متکی، وزیر امور خارجه کشورمان افزود: من خیلی وارد بحث رسانه‌ای نمی‌شوم، ولی آنچه که به دیدگاه جمهوری اسلامی ایران و مطالب آقای متکی باز می‌گردد این است که ما از طرح‌هایی که در لبنان مورد اجماع باشد استقبال و حمایت می‌کنیم.

سخنگوی وزارت امورخارجه افزود: نظر وزیر امور خارجه همین بود، حال اینکه رسانه‌ها در این خصوص چه گفته‌اند من به آن نمی‌پردازم. آصفی در واکنش به اظهارات مقامات رژیم صهیونیستی در خصوص کشورمان تاکید کرد: اظهارات مقامات رژیم صهیونیستی به خصوص در این روزها واقعا از سر استیصال است و تردید نکنید که اگر رژیم صهیونیستی می‌دانست این جنگ این قدر به درازا می‌کشد قطعا به چنین خبطی دست نمی‌زد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: شک نکنید که امروز پیروز مطلق این درگیری‌ها حزب‌‌ا... و مقاومت لبنان است و این تنها سخن ما نیست، بلکه خود روزنامه‌های اسرائیلی از جمله هاآرتص و آحارانوت به این مساله تصریح دارند.

آصفی مشکلات کنونی رژیم صهیونیستی از جمله تعداد بسیاری از آوارگان این رژیم را مورد اشاره قرار داد و گفت: علاوه بر این مشکلات، رژیم صهیونیستی در دو میدان مهم‌تر باخته است: نخست این که هیمنه و ابهتی که این رژیم پیش از این از خود ساخته بود را از دست داده که این برای آنها بسیار مهم است.

آصفی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه با توجه به سالگرد بمباران اتمی هیروشیما چه پیامی برای حامیان آمریکا و به خصوص کشور ژاپن دارید، افزود: فکر می‌کنم در این مقطع کشورهایی همچون ژاپن که خودشان قربانی سیاست‌های یکجانبه‌گرایی آمریکا بوده‌اند، نباید اجازه دهند که یکجانبه‌گرایی این کشور ادامه یابد.

آصفی ادامه داد: متاسفانه آمریکایی‌ها نشان داده‌اند که همواره در پی اعمال معیارهای غیراخلاقی برای تامین حقوقشان و تحقق یکجانبه‌گرایی بوده‌اند و این مساله آینده را به خطر می‌اندازد و امیدواریم که کشورهای مختلف به سویی بروند که جهان با منطق اداره شود.

آصفی درباره انتشار برخی اخبار مبنی بر ملاقات مقامات آمریکایی با محمد جواد ظریف، نماینده کشورمان در نیویورک با اشاره به اینکه ملاقات با مقامات آمریکایی مراحل خاصی دارد، افزود: ملاقات با مقامات آمریکایی با کسب مجوز و هماهنگی‌های قبلی صورت می‌گیرد و چند مورد گذشته نیز از سوی جناب آقای ظریف بر همین سیاق بوده است.

وی همچنین حضور تعدادی از نیروهای مخالف کشورمان موسوم به اپوزیسیون در کاخ سفید را بسیار بی‌اهمیت و موجب هدر دادن وقت کاخ سفید دانست و ادامه داد: این عملکرد کاخ سفید و آمریکا نیز نمایانگر بی‌اخلاقی آنها در خصوص تروریسم است.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین گفت: آنها به دروغ داعیه مبارزه با تروریسم را دارند و به این بهانه به عراق و افغانستان حمله کرده‌اند و باعث ناامنی در منطقه شده‌اند، از طرفی هم با گروه‌های تروریستی طرد شده از سوی یک کشور ملاقات می‌کنند و البته از نظر ما این ملاقات بسیار بی‌اهمیت است.

آصفی خبر انتقال محموله‌ای حاوی اورانیوم از تانزانیا به کشورمان را نادرست خواند و خاطر نشان کرد که این خبر ربطی به جمهوری اسلامی ایران ندارد.

سخنگوی وزارت امورخارجه در ارتباط با انتشار برخی اخبار مبنی بر اسلام‌ستیزی در کشور فرانسه افزود: ما فرانسه را یک کشور چند فرهنگی می‌دانیم که اقوام و مذاهب مختلفی در آن حضور دارند و طبیعی است که باید این امکان فراهم شود تا نمایندگان مذاهب مختلف آداب و رسومشان را آزادانه انجام دهند.

وی در ارتباط با تمدید تحریم‌های اقتصادی علیه کشورمان از سوی واشنگتن گفت: این نیز یکی دیگر از اعمال آمریکا است که نمایانگر یکجانبه‌گرایی و غیرمنطبق بودن اعمالش با موازین بین‌المللی است. ضمن آنکه معتقدیم با چنین کاری شرکت‌های آمریکایی بیشتر ضرر می‌کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطر نشان کرد: البته این عمل آمریکایی‌ها خیلی چیز عجیبی نیست و سابقه آمریکا در طول سالیان دراز نشان داده که عملکرد آنها با معیارهای بین‌المللی قابل تطبیق نیست.

وی همچنین شهادت ماموران کشورمان در مزار شریف افغانستان را جنایتی به دست عوامل استکبار خواند و افزود: حدود هشت سال پیش در چنین روزی ماموران و دیپلمات‌های جمهوری اسلامی ایران در اقدامی جنایتکارانه و بر خلاف مقررات بین‌المللی در مزار شریف به شهادت رسیدند و این در حالی است که هم چنان گسترش تروریسم در منطقه را شاهد هستیم.

آصفی ضمن انتقاد از نحوه برخورد آمریکا با تروریسم ادامه داد: طی سال‌های اخیر افزایش و گسترش تروریسم در عراق و افغانستان را از سویی و نحوه برخورد ناشایست آمریکا با این پدیده شوم را از دیگر سو شاهد بوده‌ایم، به هر حال از خداوند متعال می‌خواهیم که روح این بزرگان را قرین آرامش و رحمت گرداند.