دبیر انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ‌گوشتی ایران گفت: افزایش اخیر قیمت گوشت مرغ باعث شده است که قیمت این کالا تازه به نرخ اقتصادی تولید مرغ و قیمت مطلوب مرغداران برسد. علی آذروش در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، افزود: قیمت گوشت مرغ که در سال گذشته به دلیل کاهش تقاضای ناشی از جو روانی شیوع آنفلوآنزا به سطح ۱۰۵۰تومان رسیده بود، اکنون با افزایش تقاضا و کاهش عرضه به سطح ۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰تومان رسیده است که هم هزینه‌های تولید را پوشش می‌دهد و هم سود معقولی برای تولید‌کننده به همراه دارد.

به گفته وی، کاهش قیمت مرغ در سال گذشته باعث شد که مرغداران در سال گذشته همین موقع هر کیلوگرم گوشت مرغ را با قیمت ۳۰۰تومان کمتر از هزینه تمام شده عرضه کنند و این مشکل به صورت حلقه‌ای به واحدهای قبلی تولید جوجه و سپس واحد‌های مرغ مادر منتقل شد، به گونه‌ای که کلیه واحد‌های مرغ مادر دچار مشکل و کاهش تولید شدند. وی افزود: آثار کاهش تولید واحدهای مرغ مادر در حال حاضر خود را در قالب کاهش تولید و افزایش قیمت نشان می‌دهد، ولی از یک طرف افزایش تقاضای مصرف گوشت مرغ به دلیل بر طرف شدن ترس ناشی از آنفلوآنزا باعث افزایش قیمت گوشت مرغ شده است.

دبیر انجمن صنعتی پرورش دهندگان مرغ‌گوشتی ایران افزود: مشکلات تولید مرغداران باعث شده است که تامین‌کنندگان و واردکنندگان خوراک مرغ خواهان فروش نقدی کالای خود شوند و مرغداران کم‌کم با نبود نقدینگی رو‌به‌رو شوند چرا که هزینه‌ای سنگین را برای تامین نقدی نهاده‌ها متقبل شدند.

آذروش قیمت هر کیلوگرم مرغ آماده پخت در سبد مصرفی خانوار را حدود ۱۶۵۰ تا ۱۷۰۰تومان اعلام کرد و گفت: قیمت مرغ زنده ۱۰۵۰تومان است که با توجه به افزایش ۱۰ تا ۱۲درصدی قیمت نهاده‌های تولید، این رقم توجیه اقتصادی ندارد.

وی گفت: با توجه به این که برای تولید هر کیلوگرم گوشت آماده پخت ۳ کیلوگرم دان مرغ مصرف شده است، بنابراین افزایش ۲۵ تا ۳۰ تومان در هر کیلوگرم دان مرغ، در نهایت ۸۰ تا ۱۰۰تومان به قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ اضافه کرده است. وی گفت: قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده در مرغداری استان‌های مختلف در کشور هم‌اکنون ۹۵۰ تا ۱۲۰۰ تومان است. آذروش گفت: همگرایی در تولید در کشورهای پیشرفته باعث شده است که یک زنجیره کامل از مرحله تولید دان مرغ تا تولید مرغ و مرحله توزیع گوشت و تخم‌مرغ وجود داشته باشد که در عمل واسطه‌های اضافی در این حلقه‌ها حذف می‌شوند، ولی در ایران واسطه‌ها بیشترین سود از تولید را می‌برند. دبیر انجمن صنعتی پرورش مرغ‌گوشتی ایران گفت: قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ در اروپا ۵/۲ تا ۳/۳یورو یعنی ۲۹۰۰ تا ۳۶۰۰تومان و در آمریکا ۳دلار یعنی ۲۷۰۰ تا ۲۸۰۰تومان است، ولی برای صادرات و حمایت از مرغداران، دولت یارانه‌ می‌دهد و این کالا با قیمتی حدود هر کیلوگرم ۸۰۰تومان عرضه می‌شود.