مدیر کل ستاد حوادث غیرمترقبه وزارت کشور گفت: از ابتدای امسال ۴۵۰۰میلیارد ریال برای جبران خسارت ناشی از خشکسالی، سیل، تگرگ، زلزله و تامین آب آشامیدنی در کشور جذب و هزینه شده است. سید عباس جزایری دیروز در جلسه ستاد حوادث غیرمترقبه شهرستان ماکو افزود: این اعتبار ۸۰درصد اعتبارات ستاد حوادث غیرمترقبه کشور را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: امسال برای جبران خسارت ناشی از زلزله ۱۱فروردین استان لرستان ۳۶۰۰میلیارد ریال تسهیلات کم‌بهره در اختیار خسارت‌دیدگان این استان قرار می‌گیرد. جزایری از تقویت صندوق بیمه محصولات کشاورزی کشور با هدف توسعه فرهنگ بیمه در بخش کشاورزی خبر داد و گفت: امسال برای تامین اعتبارات لازم برای بیمه محصولات کشاورزی یک‌هزار میلیارد ریال اعتبار به‌صورت کمک بلاعوض در اختیار صندوق بیمه محصولات کشاورزی کشور قرار گرفته است.

وی ادامه داد: برای توسعه پوشش بیمه‌ای در کشور طرح صندوق خسارت بیمه توسط ستاد و حوادث غیرمترقبه تهیه شده که به‌زودی با همکاری بیمه مرکزی برای تصویب به هیات دولت ارائه می‌شود. وی تحت پوشش قرار دادن بیمه‌ای تاسیسات زیر بنایی واحدهای مسکونی و تجاری و کارخانه‌ها را از مهم‌ترین اهداف اجرای این طرح عنوان کرد.

جزایری از اختصاص یک میلیارد دلار اعتبار از محل صندوق ذخیره ارزی برای استان‌های حادثه‌خیز خبر داد و گفت: به‌زودی این اعتبار با تصویب هیات دولت برای جلوگیری از خسارت ناشی از حوادث غیر مترقبه و تقویت و اجرای طرح‌های آبخوان‌داری و آبخیزداری در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد.

جزایری با اشاره به کم دوام بودن اکثر واحدهای مسکونی روستایی کشور مقاوم‌سازی را یکی از اولویت کاری دولت اعلام کرد و افزود: در طول برنامه چهارم توسعه دومیلیون و ۵۰۰هزار واحد مسکونی روستایی با پرداخت تسهیلات کم‌بهره در سراسر کشور بهسازی و مقاوم‌سازی می‌شود.