مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید وزارت مسکن و شهرسازی گفت: در زمان حاضر ۴۰۰هزار نفر در ۱۸شهر جدید ساکن شده‌اند و با توجه به رویکرد دولت نهم برای اسکان جمعیت در این شهرها، انتظار می‌رود در مدت سه سال آینده این رقم به ۸۰۰هزار نفر برسد. مهندس «محمود میریان» در گفت‌وگو با ایرنا، افزود: دولت نهم شرایط لازم را برای جذب جمعیت در شهرهای جدید فراهم ساخته است، به گونه‌ای که اعطای تسهیلات بانکی به متقاضیان در این مناطق، اولویت دارد.

وی اضافه کرد: در چارچوب طرح‌های توسعه، از سوی هیات وزیران برقراری خط قطار برقی از شهر مادر به هفت شهر جدید مورد تصویب قرار گرفته است.

تا قبل از سال ۸۴ برای شهرهای جدید هشتگرد، پرند و پردیس در استان تهران، هیات وزیران احداث خط قطار برقی را مورد تصویب قرار داده بود. اما شهرهای جدید فولاد شهر، مجلسی و بهارستان (اصفهان)، صدرا(شیراز)، سهند (تبریز)، گلبهار و بینالود(مشهد) نیز به این مجموعه اضافه شدند.

میریان اظهار امیدواری کرد: تا پایان سال ۱۳۸۷ احداث قطار شهری در شهرهای مذکور اجرا و به مرحله نهایی برسد.

وی در ادامه افزود: در چارچوب سند برنامه ۲۰ساله، جمعیت کشور در افق سال ۱۴۰۰به ۹۰ تا ۱۰۰میلیون نفر خواهد رسید که از این رقم ۷۵درصد جمعیت شهرنشین خواهند بود. جمعیت شهرنشین کشور در ۲۰سال آینده در حالی به ۷۵میلیون نفر خواهد رسید که در سال ۱۳۳۵بالغ بر ۳۰درصد جمعیت کشور در شهرها ساکن بودند و بقیه در روستاها اسکان داشتند.

میریان یادآور شد: در زمان حاضر ۶۸درصد جمعیت کشور در شهرها ساکن هستند و با توجه به رشد مذکور باید برنامه‌ریزی لازم برای اسکان مردم در شهرهای جدید به عمل آید، زیرا این شهرها بخش قابل توجهی از نیازمندی‌های آینده کشور را پاسخگو خواهند بود.

به گفته وی، اکنون ساخت ۱۸شهر جدید برای اسکان ۳/۵ تا ۴میلیون نفر تا افق ۱۴۰۰پیش‌بینی شده و در برنامه‌های تازه چهار شهر جدید که مقدمات آن در دولت هشتم فراهم شده بود، انتظار می‌رود در این دوره به‌مرحله اجرایی برسد.

میریان از «ایوانکی» (۴۰کیلومتری جنوب شرق تهران)، «سلفچگان» (جنوب قم در مسیر اصفهان)، «سیراف» (در عسلویه) و «امیرکبیر» (در فاصله ۲۰کیلومتری شمال شرق اراک) به عنوان مناطق جدید نام برد.

وی افزود: با الحاق چهار شهر مذکور، شمار شهرهای جدید به ۲۲شهر می‌رسد و پیش‌بینی می‌شود در سال‌های چهارمین برنامه توسعه اقتصادی (۸۸ -۱۳۸۴) مکان‌های جدیدی برای اسکان جمعیت به مجموعه مذکور، اضافه شود.

پیش‌بینی می‌شود تا افق ۱۴۰۰در مجموع با الحاق شهرهای جدید پنج‌میلیون نفر در این شهرها ساکن شوند.

براساس آخرین تقسیم‌بندی هشتگرد، پرند، پردیس و اندیشه(در استان تهران)، فولادشهر، مجلسی و بهارستان (در اصفهان)، مهاجران (اراک)، صدرا (شیراز)، سهند (تبریز)، گلبهار و بینالود(مشهد)، رامین (اهواز)، علوی (بندرعباس)، تیس (چابهار)، لتیان (کرج)، رامشاد (زاهدان) و عالی شهر (بوشهر) ۱۸شهر جدید کشور هستند.