او همچنین با اشاره به غیبت طولانی‌مدت رحیم مشایی پس از پایان مرخصی‌اش از زندان، گفت: طبیعتا در مدتی که شخص خارج از مدت مرخصی غیبت کند، آن مدت به عنوان مرخصی محسوب نمی‌شود و باید به زندان بازگردد و آن مدت را تحمل کند و اقدامات لازم نیز در این خصوص صورت گرفته است. او همچنین اعلام کرد که استجازه رهبری درباره برگزاری دادگاه‌های مفاسد اقتصادی تمدید شده است. خداییان در ادامه از تشکیل پرونده برای نصب ماینر در سازمان بورس خبر داد.

 میزان جریمه سرکرده منافقین

به گزارش «ایرنا» سخنگوی دستگاه قضا در نشست خبری دیروز خود درباره حکم دادگاه منافقین گفت: در این پرونده جمعی از جداشدگان از این گروهک بیش از ۴۰ نفر و تعدادی از مردم که دچار آسیب شده‌اند، طرح دعوا کردند.

وی افزود: دادگاه مراتب را از طریق وزارت امور خارجه به وزارت دادگستری کشورهایی که این گروهک در آنها فعالیت می‌کند به این گروهک ابلاغ کرده‌اند.

خداییان اظهار کرد: دادگاه حکم پرونده را صادر کرده است و سرکرده گروهک منافقین به پرداخت حدود ۷۶۶۰ میلیارد تومان در حق آسیب‌دیدگان و کسانی که خسارت مادی و معنوی به آنها وارد شده محکوم و حکم پرونده لازم‌الاجرا است.

 آخرین وضعیت مشایی و بقایی

سخنگوی قوه‌قضائیه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت بقایی و مشایی، اظهار کرد: بقایی به دلیل اینکه مریض است و بستری بود، در مرخصی استعلاجی به سر می‌برد و این مرخصی بر اساس قانون است و درباره تمام کسانی که در زندان هستند، اگر چنانچه لازم باشد مرخصی استعلاجی به آنها داده می‌شود.

خداییان اضافه کرد: درباره مشایی که وکیل وی اعلام کرد که مهلت حبس وی تمام شده است نیز با سوالی که از دادسرای تهران داشتم، این‌طور نبوده که حبس وی به اتمام رسیده باشد؛ بلکه این فرد بعد از اینکه به وی مرخصی داده شده بود، متاسفانه به موقع حضور پیدا نکرده بود و مدت طولانی را غیبت کرده است.

 تمدید استجازه رهبری

سخنگوی قوه‌قضائیه در پاسخ به سوالی در ارتباط با روند ادامه کار محاکم با توجه به پایان استجازه مقام معظم رهبری برای محاکم ویژه مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: استجازه اعتبار دارد و مهلت آن تمدید شده است.

خداییان افزود: طرح اصلاح قانون مبارزه با اخلال‌‌گران در نظام اقتصادی به مجلس تقدیم شد؛ این طرح در کمیسیون قضایی نهایی شده و در دستور صحن علنی مجلس است.

 آخرین وضعیت پرونده هفت‌تپه

سخنگوی قوه‌قضائیه درباره آخرین وضعیت پرونده هفت‌تپه گفت: ‌پرونده هفت‌تپه دو قسمت است؛ در یک قسمت، موضوع ابطال واگذاری این شرکت به بخش خصوصی است که حکم آن صادر و واگذاری این شرکت ابطال شد و به دولت برگشت که به اطلاع مردم شریف رسید.

به گزارش میزان، سخنگوی قوه‌قضائیه ادامه داد: در بخش دیگر، سوءاستفاده کسانی بود که این شرکت به آنها واگذار شده بود و از این طریق مرتکب جرایمی شده بودند که از جمله اتهامات آنها که به اثبات رسیده، اخلال عمده و کلان در نظام ارزی کشور از طریق قاچاق عمده ارز به صورت سازمان‌یافته است که این پرونده با کیفرخواست به دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی ارسال شد و اخیرا حکم قطعی آن صادر شد.

سخنگوی قوه‌قضائیه تاکید کرد: در این پرونده تعداد زیادی از افراد به اتهام مشارکت در اخلال در نظام ارزی محکوم شدند از جمله این افراد امید اسدبیگی فرزند احسان است که اتهام وی هم مشارکت در اخلال عمده در نظام ارزی کشور از طریق قاچاق ارز و هم مباشرت به صورت مستقل در قاچاق عمده ارز است که به ۲۰ سال حبس، رد اموال و جزای نقدی و انفصال از خدمات دولتی محکوم شده است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مرتکبین این جرم، مهرداد رستمی فرزند میرمحمد است که وی نیز به ۲۰ سال حبس و رد مال و جزای نقدی محکوم شده و حدود دو نفر از این متهمان هر کدام به ۱۵ سال حبس، ۳ نفر هرکدام به ۱۰ سال حبس و بیش از ۱۷ نفر هرکدام به ۵ سال حبس محکوم شدند.  خداییان افزود: اتهام اسد‌بیگی مشارکت در قاچاق یک میلیارد و ۳۹۶ میلیون یورو و مباشرت در قاچاق دو میلیون و ۸۹۴ هزار یورو بوده که به این موضوع رسیدگی شده و متهمان محکومیت قطعی پیدا کردند و حکم‌شان لازم‌الاجرا است.

 علت مرگ شاهین ناصری

سخنگوی قوه‌قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا علت فوت شاهین ناصری یکی از زندانیان مشخص شده است، گفت: اخیرا پزشکی قانونی نظر خود را اعلام کرده و علت مرگ این فرد مسمومیت دارویی بوده است.

 تشکیل پرونده برای نصب ماینر در سازمان بورس

سخنگوی قوه‌قضائیه در پاسخ به سوالی درباره پرونده تخلفات بورس گفت: بعد از اتفاقی که در بازار سرمایه صورت گرفت از ناحیه معاونت مجلس شورای اسلامی گزارشی به دادسرای عمومی و انقلاب تهران واصل شد.

گزارشی را هم وزارت اطلاعات تهیه کرده بودند و تقدیم کردند، اما چون این موضوع مهم است و لازم بود کار کارشناسی انجام و مشخص شود که چه کسانی اعم از حقیقی و حقوقی در این اخلال نقش داشتند، بنابراین بازپرس با کمک کارشناسان مربوطه در نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات کارهای کارشناسی را انجام دادند.  

خداییان افزود: دادسرای تهران کارهای زیادی برای این پرونده و شناسایی افرادی که ممکن است در این پرونده دخالت داشته باشند، انجام داده است.  

وی ادامه داد: افرادی احضار یا دعوت شدند و تحقیقاتی از باب اینکه ممکن است اطلاعاتی داشته باشند انجام شده است، اما هنوز کسی به عنوان متهم احضار نشده و به احتمال قوی در آینده نزدیک این کار صورت خواهد گرفت.

خداییان اضافه کرد: مراحل کارشناسی پرونده رو به اتمام است و بعد از آن چنانچه افرادی در معرض اتهام باشند و دلایل و مدارک کافی وجود داشته باشد احضار می‌شوند و به عنوان متهم از آنها تحقیقات لازم به عمل خواهد آمد.

سخنگوی قوه‌قضائیه اظهار کرد: درباره نصب ماینر در سازمان بورس هم پرونده جداگانه‌ای تشکیل شده که در جریان رسیدگی قرار دارد و قطعا با کسانی که از امکانات عمومی به نفع خود استفاده می‌کنند برخورد قاطع به عمل خواهد آمد.

 صدور حکم در پرونده قاچاق انسان

خداییان در ادامه نشست خبری روز گذشته‌اش اعلام کرد که دو نفر از اعضای اصلی شبکه بین‌المللی قاچاق انسان به اعدام محکوم شدند.

 وضعیت شکایت از آذری جهرمی

سخنگوی قوه‌قضائیه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت شکایت تعدادی از شهروندان در اهواز و مدعی‌العموم از وزیر ارتباطات دولت دوازدهم اظهار کرد: درباره این فرد، با شکایت جمعی از مردم و چند دستگاه اجرایی به اتهام نشر اکاذیب با قصد تشویش اذهان عمومی، استنکاف از دستور قضایی و استنکاف از اجرای اوامر حکومتی مقامات قانونی، پرونده‌ای در دادسرای فرهنگ و رسانه تشکیل شده است.

خداییان گفت: این فرد احضار و تفهیم اتهام شده و با قرار تامین کیفری آزاد شده است. در آن مرحله، آخرین دفاع از این فرد اخذ نشده بود. بعد از آن، مجددا شکایت دیگری به دادسرا واصل شد و پرونده در جریان رسیدگی است.

 تکذیب ادعای سپیده قلیان درباره زندان بوشهر

سخنگوی قوه‌قضائیه در ادامه درباره ادعای سپیده قلیان درباره رفتار با زنان در زندان اظهار کرد: درباره اظهارات خانم قلیان که در فضای مجازی نیز منتشر شد، به محض انتشار این مطالب موضوع در دستور کار سازمان زندان‌ها و مرجع قضایی قرار گرفت و توسط ریاست سازمان زندان‌ها هیاتی به زندان بوشهر اعزام شد و در آنجا با کمک دادستان موضوع را بررسی و با تک تک بانوانی که در زندان بودند، مصاحبه کردند.

وی ادامه داد: تمام کسانی که با آنها مصاحبه شد و تقریبا همه از زندانیان زن بودند، همه منکر این موضوع بودند و اظهارات این فرد را تکذیب کردند و حتی برخی از اینکه این فرد اکاذیبی را نسبت به آنها منتشر کرده، شاکی بودند.

خداییان افزود: بنده شخصا با ریاست دادگستری بوشهر صحبت کردم و وی نیز اعلام کرد که در بررسی‌های انجام شده به این نتیجه رسیدند که اظهارات این فرد کذب است و چنین برخوردی با وی و سایر بانوان صورت نگرفته است.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند