قاضی هوشیار که هنگام مشاهده سند آزادی، متهم به کلاهبرداری ۲۵۰میلیون تومانی به جعلی بودن اسناد پی برد، همدستان متهم را نیز روانه زندان کرد. بنا به این گزارش، مالک زمینی به وسعت ۵‌هزار متر مربع در فردیس با مراجعه به شعبه ۱۱ دادیاری دادسرای ناحیه شهرستان کرج، نیابت قضایی صادر شده از سوی دادسرای تهران را در اختیار مرجع قضایی قرار داد که در آن نظر کارشناسی برای ارزش ریالی ملکی درج شده بود که سند آن قرار بود برای آزادی متهم به کلاهبرداری که با قرار ۲۵۰‌میلیون تومانی در زندان قزلحصار به‌سر می‌برد، توقیف شود. این در حالی بود که دادیار با مشاهده سندی که آثار جعل را در آن مشاهده کرده بود، بلافاصله دستور بازداشت متهم را صادر کرد. سرهنگ حسین میر مطهری، رییس پلیس آگاهی کرج در تشریح این حادثه، گفت: در پی بازداشت مردی به اتهام کلاهبرداری در زندان قزلحصار با قرار قانونی ۲۵۰‌میلیون تومان، برادر وی به هویت «محسن» به دنبال سندی جهت آزادی برادرش به مرد دیگری مراجعه می‌کند. وی افزود: این مرد نیز به عنوان امین با صاحب زمینی به مساحت پنج‌هزار متر به هویت «غلامحسین» ۵۵ساله وارده مذاکره شده و با وعده پرداخت ۱۰درصد از قرار تعیین شده معادل ۲۵‌میلیون تومان تقاضای دریافت سند زمین را مطرح کرد.

سرهنگ میرمطهری به ایسنا گفت: از آنجایی که متهمان قصد ارائه سند جعلی را داشته و نمی‌توانستند در ثبت اسناد کرج، سند را توقیف کنند، اقدام به تهیه نسخه جعلی از سند و درج مهر برجسته شرکت خدماتی جعلی کرده و زمانی که برای آزادی متهم به دادسرا مراجعه کردند، دادیار به موضوع مشکوک شده و به صاحب زمین دستور می‌دهد چند لحظه‌ای بیرون از اتاق منتظر باشد.

رییس پلیس آگاهی کرج توضیح داد: در این حال صاحب زمین که متوجه شک قاضی شده بود با ایجاد درگیری لفظی با دو همدستش بر سر دریافت پول از دادسرا متواری شده و پس از چند ساعت زمانی که این دو جهت دریافت حکم آزادی به نزد قاضی مراجعه کرده بودند، بلافاصله دستور بازداشت آنها صادر و پرونده به آگاهی ارجاع داده شد.

به گفته سرهنگ میرمطهری، ماموران با دستگیری متهمان در عملیاتی ضربتی، توانستند محل اختفای صاحب‌زمین متهم اصلی پرونده را کشف و با دستگیری وی مشخص شد: وی متهم به جعل سند، با به دست آوردن فرم سفید اداره ثبت که توسط دوستش سرقت شده بود، با استفاده از مهر شرکت خدماتی که برجستگی داشت، به‌جای مهر اداره ثبت استفاده کرده است.

به‌این ترتیب با هوشیاری دادیار پرونده نه تنها کلاهبردار حرفه‌ای از زندان آزاد نشد، بلکه جاعلان که قصد خروج متهم را از زندان داشتند نیز خود گرفتار قانون شدند.