اعضای یک باند افغانی برای آزادی کشــاورزی که حین آبیاری زمین‌هایش به گروگــان گرفته بودند، با دریافت ۱۵میلیــون تومان، وی را آزاد کردند. این مرد که «ابوالفضل» نام دارد، زمانی از سوی ۶ افغان ربوده شد که مشغول آبیاری زمین‌های کشاورزی‌اش در شهرستان رفسنجان بود.

در پی به گروگان گرفتن این کشاورز، متهمان طی تماسی با خانواده مرد ربوده شده، اعلام کردند که تنها در صورت پرداخت ۵۰میلیون تومان پول، گروگان را آزاد خواهند کرد.

در این حال خانواده گروگان که از ترس آسیب رسیدن به او، موضوع را به پلیس گزارش نکرده بودند، برای آماده کردن مبلغ درخواست شده، وارد عمل شده و تنها توانستند ۱۵میلیون تومان تهیه کنند.

بر این اساس در تماس بعدی آدم‌ربایان با خانواده گروگان، متهمان پذیرفتند که در قبال دریافت این مبلغ که مقداری از آن ایران چک بود، کشاورز ربوده شده را از اسارت رها سازند.

به این ترتیب گروگانگیران در حالی کشاورز رفسنجانی را آزاد کردند که آزار و اذیت و جراحات زیادی به او وارد کرده بودند. زمانی که خانواده گروگان متوجه آثار ضرب و جرح بر بدن او شدند، بلافاصله موضوع را به پلیس اطلاع داده و از ماموران خواستند تا متهمان را هرچه سریع‌تر دستگیر کرده و به سزای اعمالشان برسانند.

ماموران پلیس آگاهی یزد و رفسنجان برای شناسایی متهمان وارد عمل شده و سرانجام این ۶ افغان را در حالی در یزد دستگیر کردند که مبلغی از وجوه دریافتی را هزینه کرده بودند.

به این ترتیب با اقدامات فنی پلیسی مشخص شد تعدادی از ایران چک‌ها در یزد خرج شده است و بقیه با پیگیرهای ماموران از متهمان کشف شد.

با اعترافات متهمان به جرم ارتکابی، این پرونده جهت رسیدگی و صدور حکم در اختیار مقام قضایی قرار گرفت.