گروه حوادث- بازپرس دادسرای مرکزی ایروان با ارسال نمابری برای دادسرای جنایی تهران خواستار تعقیب قضایی یک تاجر ایرانی شد. در این پیام قضایی که به امضای «مک‌ریچارد» از دادسرای بخش مرکزی ایروان پایتخت کشور ارمنستان رسیده است، یک تاجر ایرانی که در سطح بین‌المللی به کار واردات و صادرات مشغول است، به اتهام کلاهبرداری تحت تعقیب قرار گرفته است. بنابه این گزارش، مدتی قبل نمابری از سوی دادگستری کشور ارمنستان برای دادسرای جنایی تهران فرستاده شد که در آن بازپرس «مک‌ریچارد» خواسته بود یک تاجر ایرانی را به اتهام کلاهبرداری چندمیلیون دلاری از تاجر ارمنی تحت تعقیب قرار دهند. در این نوشته برون‌‌مرزی وی با بیان اینکه تاجر جوان ایرانی باید به اتهامات خود در دادسرای بخش مرکزی ارمنستان پاسخ دهد، خواسته بود او را به این کشور استرداد کنند.

بازپرس «حسینی» از شعبه هفتم دادسرای جنایی تهران که مسوولیت بررسی پرونده این تاجر بین‌المللی را برعهده گرفته است، پس از مطالعه اتهامات داده شده از سوی دادسرای ارمنستان دستور جلب وی را صادر کرد.

با توجه به این دستور قضایی هنگامی که تاجر ایرانی قصد ورود به داخل کشور را داشت در فرودگاه امام‌‌خمینی (ره) بازداشت و برای بازجویی‌های قضایی به دادسرای جنایی تهران، انتقال داده شد.

وی با رد اتهامات واردشده گفت: من یک تاجر هستم و به طور مرتب با شرکت‌های مختلف مبادله کالا می‌کنم با این شرکت ارمنی هم مبادله کالا کردم و در این زمینه با هم دچار اختلاف حساب بر سر ۲۰۰دلار شده‌ایم.

این در حالی است که مدیر شرکت ارمنستانی در شکایت خود ادعا کرده بود با تاجر ایرانی بر سر فروش کاشی معامله‌ای انجام داده و او به‌رغم توافقات انجام گرفته میان دو شرکت بدون اطلاع آنها کالای وارد شده به کشور ارمنستان را از گمرک آن کشور ترخیص کرده و به فروش رسانده که از این بابت چندهزار دلار به او ضرر وارد کرده است.

بازپرس «ولی‌ا... حسینی»، با توجه به این اظهارات دستور تحقیق و پیگیری ماجرا را تا روشن شدن واقعیت ماجرا صادر کرد.

وی گفت: طبق بند یک ماده ۸ قانون استرداد مجرمین دولت ایران و دستگاه قضایی، حق استرداد هیچ مجرمی از تبعه کشور خود به کشور دیگر را ندارد و باید به اتهامات آن متهم در دستگاه قضایی ایران و براساس قوانین موجود در کشور رسیدگی کند.

وی افزود: براین اساس پس از تحقیقات اگر اتهام وارده به این تاجر ایرانی ثابت شود، او در کشور خودمان مجازات خواهد شد.