گروه کامپیوتر- پس از ساخت ماهواره مصباح در مردادماه سال گذشته و پیوستن ایران به کشورهای دارای تکنولوژی ساخت ماهواره کوچک، مسوولان این پروژه اعلام کردنده بودند که ماهواره مذکور در آذرماه سال ۸۴ به فضا پرتاب خواهد شد، از آن زمان تاکنون ۹ماه می‌گذرد در حالی که مسوولان و مدیر اجرایی این پروژه در مرکز تحقیقات مخابرات ایران در خصوص دلایل این تاخیرها سکوت کرده‌اند. به گفته یکی از مسوولان در مرکز تحقیقات مخابرات ایران این پروژه هنوز اجرا نشده و مسوولان پروژه حتی به نشریه داخلی این مرکز نیز اطلاعاتی ارائه نمی‌دهند.

ماهواره‌ای مصباح قرار بود تا در سال گذشته به همراه ماهواره دیگری از طریق یک موشک روسی به فضا پرتاب شود که به‌رغم آمادگی ماهواره مصباح برای پرتاب، ماهواره روسی آماده پرتاب نبود.

به گفته برخی از مسوولان امکان پرتاب این ماهواره به تنهایی نیز میسر نیست، زیرا هزینه پرتاب آن بسیار بالا است، اما در صورت پرتاب با ماهواره دیگر هزینه‌ها تقسیم می‌شود.

آنچه در این میان از مسوولان انتظار می‌رود اطلاع‌رسانی شفاف از وضعیت این ماهواره و دلیل اصلی ۹ماه تاخیر است، اما متاسفانه کسی حاضر به ارائه پاسخ نیست.