گروه کامپیوتر- پزشکی و سلامت شاید دور افتاده‌ترین بخش از فناوری اطلاعات باشد، اگر چه نیاز به اجرای طرح‌های مختلف و فناوری‌های جدید برای سرعت بخشیدن به فرآیند درمان و نگهداری در این بخش کاملا محسوس است. اما توجه به این موضوع در سال‌های اخیر بیشتر شده و نهایتا خبرها نشان می‌‌دهند که حجم سرمایه‌گذاری در برنامه‌های IT برای بخش بهداشت در سرتاسر دنیا افزایش چشمگیری پیدا کرده است. تاجایی که موسسه تحقیقاتی Input اعلام کرده است طرح‌های IT در بخش بهداشت و درمان که ارزش آنها در سال ۲۰۰۶‌ به ۶/۷‌میلیارد دلار رسیده تا پایان سال مالی ۲۰۱۱‌ به ارزشی برابر ۲/۱۲‌میلیارد دلار خواهد رسید. کارشناسان اما معتقدند برای تحقق این طرح‌ها دولت‌‌ها باید از واحدهای کوچک‌تر مثل شهرها و شهرستان‌ها شروع کنند تا به تدریج این برنامه‌ها به تمام شبکه بهداشت و درمان یک کشور نفوذ کند. براساس گزارش‌‌های دفتر همکاری‌های بین‌المللی سلامتIT (ONCHIT )و کمیسیون سلامت مجازی (CCHIT)، صنایع IT و برنامه‌های مرتبط با آنها در بخش بهداشت کشورها در سال‌های اخیر به رشد قابل توجهی رسیده و پیش‌بینی می‌شود‌ این روند در آینده ادامه داشته باشد.

جیمز کروس، مدیر بخش‌عمومی تحقیقات بازار موسسه Input در این‌باره می‌گوید: «براساس گزارش‌‌های ما، تعداد پروژه‌های IT در بخش بهداشت و توزیع فراوانی آنها در میان شهرها و مناطق مختلف هر کشور قابل توجه است. در واقع گسترش محلی برنامه‌های IT می‌تواند مقدمه‌ای برای به‌روز کردن تجهیزات و خدمات پزشکی در سرتاسر دنیا باشد. این در حالی است که نباید امنیت حاصل از به‌کارگیری سیستم‌های جدید و فناوری‌های نوین را در علم پزشکی و توسعه آن نادیده گرفت.»

علاوه بر اینها آمار نشان می‌دهد شرکت‌ها و سازمان‌های فعال در زمینه تکنولوژی سلامت به خصوص موسسات فعال در ایجاد وب‌سایت‌های اطلاعاتی در فصل گذشته افزایش قابل توجهی در میزان اخبار و اطلاع‌رسانی خود داشته‌اند.

تا جایی که تعداد این شرکت‌ها در فصل گذشته به ۱۴۷ رسیده در حالی که این رقم در فصل اول ۱۰۸ و در همین زمان در سال گذشته به ۹۹ شرکت می‌رسیده است.

این در شرایطی است که براساس گزارش‌‌های آماری، در حال حاضر ۲۶۳پروژه خدماتی و IT در بخش بهداشت در سرتاسر دنیا در حال اجرا است که ارزش مالی این پروژه‌ها به ۶۷میلیارد دلار می‌رسد.