با وجود این که بیشترین میزان تولید گلابی متعلق به استان تهران است، قیمت نوبرانه این محصول نسبت به سال گذشته ۲۰۰تومان افزایش داشته است. سال گذشته مجموع تولید محصول گلابی درکشور، ۱۶۶هزار و۲۴۹تن بوده است که از این میزان ۱۵۹‌هزار و۷۰۷تن از کشت آبی و مابقی از کشت دیم برداشت شده است.سال گذشته نیز ۱۷‌هزار و۴۷۴هکتار از باغات کشور با احتساب درختان پراکنده زیرکشت گلابی رفته بود.

این در حالی است که استان تهران با تولید ۵۲هزارو۶۸۰ تن گلابی بیشترین میزان تولید این محصول را به خود اختصاص داده است و پس از استان تهران نیز استان‌های خراسان رضوی، آذربایجان‌شرقی و قزوین با تولید، ۲۰‌هزار و ۶۵۸، ۱۷‌هزار و ۷۲۵ و ۱۴هزار و۳۸۷تن گلابی توانستند به ترتیب در مقام‌های بعدی تولید این محصول قرار گیرند.

با وجود اینکه بیشترین میزان تولید گلابی کشور به استان تهران اختصاص دارد سال گذشته در دومین ماه فصل تابستان قیمت فروش گلابی نوبرانه در تهران ۴۰۰تومان بود که قیمت نوبرانه این محصول در زمان مشابه در سال‌جاری به ۶۰۰تومان افزایش یافته است.

یکی از دلایل این افزایش قیمت را می‌توان به بالا رفتن هزینه حمل‌ونقل با توجه به افزایش قیمت بنزین و تصمیم دولت برای سهمیه‌بندی کردن آن مرتبط دانست، ولی حداقل در استان تهران به دلیل کوتاهی مسافت برای حمل و نقل این محصول نباید شاهد بالا رفتن قیمت این میوه به میزان ۲۰۰تومان باشیم.

از طرفی امسال با افزایش دستمزد کارگر، بسیاری از واحدهای تولیدی برای متعادل کردن هزینه تمام شده تولید، تعدادی از کارگران خود را اخراج کرده و یا ساعت کاری آنها را کاهش دادند، که این افزایش قیمت کارگر به دلیل مکانیزه نبودن برداشت محصولات در کشور و سنتی بودن آن تاثیر خود را بر روی افزایش قیمت این محصول نیز نداشته است.

کمبود وحتی وجود نداشتن صنایع تبدیلی و تکمیلی لازم برای فرآوری محصول به ویژه درمناطق اصلی تولید‌کننده مشکل دیگری است که هر سال موجب از بین رفتن میزان قابل توجهی از محصولات کشاورزی می‌شود که ضرر حاصل از آن گریبانگیر، تولیدکننده، مصرف‌کننده و در نهایت اقتصاد کشور می‌شود.

البته نمی‌توان از تاثیر دلالان و واسطه‌های سودجو نیز در مورد افزایش قیمت این محصول چشم‌پوشی کرد، مشکلی که همیشه و در مورد تمام محصولات کشاورزی وجود داشته و تنها دولت می‌تواند با حمایت به موقع از کشاورزان این مشکل را مرتفع نماید.