مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی ایران با اشاره به جاعلان موافقتنامه‌های اصولی که دلالانی هستند که با استفاده از یارانه، کالاهای پتروشیمی را می‌خرند و با قیمتی گزاف به تولیدکنندگان می‌فروشند، گفت: با شناورسازی قیمت‌ کالاهای پتروشیمی، قیمت کالای تمام شده ارزان‌تر خواهد شد و دست این دلالان نیز از بازار کوتاه خواهد شد. به گزارش مهر، محمدی در افتتاحیه چهارمین نمایشگاه تخصصی و دومین نمایشگاه بین‌المللی مواد شیمیایی، رنگ، رزین و پوشش‌های صنعتی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان به جعل‌کنندگان موافقتنامه‌های اصولی هشدار داد و گفت: با این جاعلان به شدت برخورد خواهد شد.

وی گفت: در این بخش با متقاضیانی روبرو بودیم و هستیم که با جعل موافقتنامه‌های اصولی از ۲۰‌درصد یارانه استفاده می‌کنند و کالاهایی که به این ترتیب خریده‌اند را به قیمت گزاف به تولید‌کنندگان واقعی می‌فروشند که ما با بررسی و استعلام این موافقتنامه از سازمان صنایع و معادن مربوطه تعداد زیادی موافقتنامه اصولی جعلی را کشف کردیم که همگی روانه مراجع قضایی شدند. وی افزود: علاوه بر این جاعلان افرادی هم هستند که فریبکارانه وانمود می‌کنند که تولید بالایی دارند ولی در اصل تولید واقعی آنها به مراتب کمتر از رقم اعلام شده توسط آنها است که اینها هم از یارانه استفاده می‌کنند و مازاد احتیاج خود را به تولید‌کننده واقعی در بازار آزاد می‌فروشند.

مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی از تشکیل کمیته‌ای برای نظارت و بازرسی از واحدهای تولید‌کننده فرآورده‌های شیمیایی خبر داد و گفت: کار ما بازرسی نیست ولی مجبوریم برای جلوگیری از اجحافی که در حق تولید‌کنندگان واقعی می‌شود این کار را انجام دهیم. وی با اشاره به شناور‌سازی قیمت‌ها گفت: با اجرای طرح شناور‌سازی قیمت‌ها منافع جاعلان موافقتنامه‌های اصولی و کسانی که تولیدشان را بیشتر از حد واقعی اعلام می‌کنند و معمولا از افراد پرقدرتی هستند که اگر سهم آنها داده نشود سر و صدای زیادی به راه خواهند‌انداخت، به خطر می‌افتد و تمام این سر و صداها و شایعاتی که در مورد عوارض شناور‌سازی قیمت‌ها می‌شنویم از ناحیه این دو گروه است.

وی به تفاوت قیمت کالاهای داخل به دلیل استفاده از یارانه با بازارهای جهانی گفت: این تفاوت قیمت موجب فساد بسیار زیادی در این بخش شده که این رانت‌ها و فسادها برای مدیری که می‌خواهد سالم کار کند بزرگترین آسیب و فشار بوده که با خصوصی‌سازی بسیاری از این مشکلات حل خواهد شد.