مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران، تزریق گاز به مخازن نفتی کشور را بر اساس برنامه مصوب سال گذشته بیش از ۱۲۰ میلیون‌ مترمکعب در روز اعلام کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود تزریق گاز به مخازن کشور در ۸سال آینده به ۲۵۰میلیون مترمکعب برسد. عبدالمحمد دل پریش، در گفت‌و‌گو با شانا با اشاره به افت فشار مخازن نفتی کشور، افزود: بر اساس برنامه ۲۰ساله چشم‌انداز صنعت نفت کشور نیز باید میزان تزریق گاز به مخازن نفتی به ۳۰۰میلیون مترمکعب برسد.

وی با بیان اینکه میزان تزریق گاز به مخازن ثابت نیست، گفت: این موضوع به مطالعات مخزن و کشف مخازن جدید بستگی دارد.

وی معمول‌ترین روش برای جلوگیری از افت فشار مخازن را تزریق گاز یا آب عنوان کرد و افزود: یکی از عمده‌ترین پروژه‌های تزریق گاز، پروژه تزریق گاز به میدان نفتی آغاجاری است که بر اساس برنامه از پیش تعیین‌شده، تزریق نزدیک به ۲هزار میلیون فوت مکعب گاز به مخزن این میدان، پیش‌بینی شده است.

مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران، با بیان اینکه احداث ایستگاه تزریق گاز میدان آغاجاری اواخر امسال به پایان می‌رسد، گفت: به دلیل تاخیر در اجرای خط لوله پنجم سراسری شرکت ملی نفت ایران، ایستگاه تزریق گاز این پروژه اواخر سال‌ آینده، با آماده شدن تاسیسات آن، پایان می‌یابد.

دل پریش، در همین حال گفت: البته طبق برنامه، احداث تاسیسات ایستگاه تزریق گاز به آغاجاری باید شهریور ۱۳۸۶ به پایان برسد. وی به عوامل تاخیر در اجرای این پروژه اشاره کرد و گفت: هماهنگ نبودن شرکت ملی نفت و گاز در اجرای پروژه، ترش بودن گاز و تامین کالا از مشکلات عمده این تاخیر به‌شمار می‌آید.

مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران، همچنین در پاسخ به این پرسش که با توجه به میزان مصرف و تزریق گاز به مخازن کشور، گاز کافی برای صادرات داریم، گفت: منابع گازی بسیاری در کشور وجود دارد و اگر برنامه تولید گاز و توسعه میدان‌های گازی (که از جمله آنها می‌توان به پارس جنوبی اشاره کرد) اجرا شود، کمبود گاز نداریم. همچنین در برنامه‌های سالانه، بخش صادرات گاز پیش‌بینی شده است.