وزیر امور خارجه کشورمان گفت: با توجه به شرایط کنونی، عدم پیروزی نظامی رژیم صهیونیستی و شکست ارتش او قطعی و آشکار شده است. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، منوچهر متکی، دیروز در بدو ورود به تهران پس از بازگشت از لبنان، سوریه و قطر در جمع خبرنگاران با تشریح اهداف این سفرها افزود: با هدف ابلاغ پیام همدردی و تسلیت دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران به مقامات، ملت و مقاومت لبنان سفری را به این کشور با همراهی هیاتی انجام دادیم. وی ادامه داد: در این سفر با مقامات مختلف کشور لبنان دیدار شد و با اعلام حمایت جمهوری اسلامی ایران از مقاومت اسلامی از دولت و ملت عزیز و بزرگ لبنان که حماسه‌ای بسیار ارزشمند و ماندنی را خلق کرده‌اند، تقدیر به عمل آمد.

وزیر امور خارجه همچنین با اشاره به مقاومت روزهای گذشته حزب‌ا... در مقابل تجاوزات رژیم صهیونیستی گفت: همان گونه که مشاهده کردید و می‌دانید، رژیم صهیونیستی در طول مدت زمان موجودیتش بیشترین درگیری که با کشورهای عربی یا کشورهای منطقه داشته در دوره‌ای شش‌روزه (جنگ ۱۹۶۷) و یا (رمضان ۱۹۷۲) ۱۰روزه بوده است.

وی در ادامه گفت: دو تفاوت اساسی در تهاجم اخیر رژیم صهیونیستی با تجاوزات پیشینش وجود دارد. نخست این که در درگیری‌های قبلی، رژیم صهیونیستی با ارتش‌هایی کلاسیک مواجه بود و کشورهای عربی یا اسلامی در برابرش حضور داشتند.

متکی با بیان این که امروز رژیم صهیونیستی با حزب‌ا... لبنان مواجه است، افزود: در تمام درگیری‌های پیشین، رژیم صهیونیستی در جریان حملات برق‌آسا سعی می‌کرد به عنوان پیروز نظامی آن تجاوزات شناخته گردد و پس از آن نیز حامیان این رژیم زمینه‌سازی‌های سیاسی را برای برخورد متقابل با او از بین می‌بردند. این نخستین نیرویی است که در جریان مبارزه با آن رژیم صهیونیستی با مقاومتی بیش از سه هفته مواجه شده و در شرایط کنونی عدم پیروزی نظامی و شکست ارتش او نیز قطعی و آشکار گشته است.

وی همچنین گفت: این به آن معناست که رژیم صهیونیستی با وجود تمامی مانورهای نظامی که بر بمباران‌های هوایی مبتنی بوده، به هیچ وجه برای او پیروزی تلقی نمی‌شود و همچنین موشک‌باران‌هایی که از جانب ناوچه‌ها و کشتی‌های جنگی‌اش صورت می‌گرفته، تلاش‌های بسیار گسترده‌ای را برای اشغال جنوب لبنان صورت داده که تاکنون در هیچ یک از آنها موفق نبوده است.

متکی در ادامه گفت: در جمع‌بندی بسیار روشن و آشکاری باید گفت که رژیم صهیونیستی در این تهاجم از پیش طراحی شده‌اش به هیچ یک از اهداف نظامی‌اش دست نیافته است.

وزیر امور خارجه افزود: تصمیم روز دوشنبه این رژیم برای تداوم عملیات‌های زمینی صرفا برای نمایش یک شبه پیروزی در مقابل افکار عمومی جهانی و ایجاد زمینه برای شیطنت‌های سیاسی در آینده بوده است.

وی با تاکید بر این که امروز لبنان روزهای بسیار مهمی را می‌گذراند، ادامه داد: در شرایط فعلی دولت و ملت لبنان باید مراقبت و هوشیاری‌شان را بیش از پیش تقویت کنند و از این پس که حامیان رژیم صهیونیستی نیز در پی تحمیل طر‌ح‌های خاص سیاسی‌شان به آنها هستند، به این موضوع توجه داشته باشند.

متکی همچنین حمایت کشورمان از اجماع تمام گروه‌های لبنانی و اقشار مختلف این کشور را در مقابله با تهاجمات و فتنه‌های خارجی اعلام کرد و گفت: در جریان این سفر و در ارتباط با دیدارهای دیگر نیز با درخواست ملاقات وزیر خارجه فرانسه موافقت شد و طرح مورد نظر فرانسه برای بحران کنونی لبنان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی در ادامه گفت: در جریان این دیدار دوست بلازی به طور ضمنی پذیرای این منطق شد که هر طرحی باید به دو بخش تقسیم شود. نخست، عناصر فوریت‌داری که زمینه حصول اجماع را دارند و دیگر، توجه به عناصری که نیاز به مذاکرات و توجه بیشتری به آنها حس می‌شود.

وزیر امور خارجه با ابراز تاسف از ایفا نکردن نقش فعال از سوی سازمان‌های بین‌المللی در برابر جنایات روز افزون رژیم صهیونیستی در حق ملت‌های مظلوم فلسطین و لبنان افزود: توقف تجاوزات از ابتدایی‌ترین وظایف سازمان‌های بین‌المللی است و تمامی تلاش‌های این سازمان‌ها باید به توقف تجاوزگری منجر گردد.