روسیه اعلام کرد که ما به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در حمایت از تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای موضوع هسته‌ای ایران رای دادیم. به گزارش خبرگزاری مهر، در گزارشی که در سایت وزارت امور خارجه روسیه انتشار یافت، آمده است‌: ما به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در حمایت از تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای موضوع هسته‌ای ایران رای دادیم. به عقیده ما ایران باید اجازه دهد، تلاش‌ها در جهت حل این موضوع از طریق ابزارهای سیاسی و دیپلماتیک ادامه یابد.

وزارت خارجه روسیه روز سه‌شنبه ادعا کرد که روسیه از ایران خواسته است که به نظر و رای جامعه بین‌المللی توجه کند.

سرگئی کیسلیاک، معاون وزیر خارجه روسیه، در واکنش به تصویب قطعنامه ضد ایرانی در شورای امنیت سازمان ملل، گفت: کوتاهی ایران در برآورده کردن درخواست‌های

شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر توقف تمام فعالیت‌های غنی‌‌سازی اورانیوم پیش از ۳۱ آگوست (۹ شهریور)، به طور خودکار اعمال تحریم‌ها را در پی نخواهد داشت. وی همچنین خاطرنشان کرد: هیچ دستورالعمل تحریم خودکار وجود ندارد، اما پس از پایان ضرب‌الاجل، شورای امنیت ممکن است اقدامات اضافی را برای ترغیب ایران در جهت پایبندی به توصیه‌های شورای حکام

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحت بررسی قرار دهد.

هاوانا قطعنامه‌ ۱۶۹۶ را محکوم کرد

سرپرست وزارت امور خارجه کوبا نیز قطعنامه ۱۶۹۶ شورای امنیت علیه ایران را محکوم کرد و گفت: سیاست همبستگی دولت کوبا با ایران، سیاست اصولی این کشور است.

به گزارش گروه خبرگزاری دانشجویان ایران، برونو رودریگز در دیدار با منوچهر محمدی، معاون آموزشی و پژوهشی وزارت

امور خارجه‌ کشورمان همچنین همبستگی دولت و ملت کوبا با ملت ایران در برابر تهدیدات و زورگویی‌های امپریالیسم جهانی را اعلام کرد. وی همچنین تاکید کرد که حمایت از حق مسلم ایران در زمینه‌ فن‌آوری هسته‌ای از سیاست‌های قاطع دولت کوبا است.

ژاپن و استرالیا خواستار پاسخ سریع ایران به پیشنهادهای غرب شدند

از سوی دیگر ژاپن و استرالیا خواستار پاسخ سریع ایران به بسته پیشنهادی غرب درباره مساله هسته‌ای تهران شدند.

به گزارش فارس، یک مقام وزارت امور خارجه ژاپن تصریح کرد: «تارو آسو»، وزیر خارجه ژاپن و «الکساندر داونر»، همتای استرالیایی وی درباره این مساله در جریان گفت‌وگوهایشان در توکیو گفت که این پیام به منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران هنگام شرکت وی در نشست منطقه‌ای آسیا در کوالالامپور ارائه شده است. وی افزود: ما به ایران گفتیم نباید فکر کند جامعه جهانی با شکیبایی تا همیشه برای پاسخ ایران صبر می‌کند. ایران باید یک پاسخ سریع بدهد. داونر نیز گفت: ایران باید پاسخ مثبت را سریعا براساس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل بدهد. این مساله نیاز به همکاری نزدیک دارد. یک شبکه خبری آلمان نیز نوشت: در حالی که تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان‌ملل درباره موضوع هسته‌ای ایران، کمی‌آمریکایی‌ها را امیدوار کرده، اما اروپایی‌ها هنوز راه حل دیپلماتیک را ممکن می‌دانند.

براساس قطعنامه‌ای که ۱۴ کشور شورای امنیت سازمان‌ملل آن را به تصویب رسانده‌اند ایران تا ۳۱ آگوست(۹ شهریور) فرصت دارد تا نظر نهایی خود را درباره تعلیق غنی سازی اورانیوم اعلام کند در غیر این صورت با تحریم‌های اقتصادی و سیاسی روبه‌رو خواهد بود.این در حالی است که مقام‌های ایران با رد قطعنامه تصویب شده بر تداوم فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای خود اصرار دارند.

دویچه‌وله در ادامه نوشت: در حال حاضر یک امر کاملا بدیهی به نظر می‌رسد و آن منتفی بودن هر گونه حمله نظامی‌علیه ایران است. امری که آمریکا بارها و در شرایط مختلف درباره آن مانور سیاسی می‌داد.

اگرچه روسیه و چین نیز که تاکنون از متحدان ایران به شمار می‌آمدند با قطعنامه شورای امنیت موافقت کردند، اما اروپا با وجود موافقت با فشارهای لازم برای توقف بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای این کشور، همچنان خواهان حل دیپلماتیک موضوع هسته‌ای این کشور است. شماری از دیپلمات‌های اروپایی در این زمینه خاطر نشان کرده‌اند که در نظر دارند همچنان اقدامات لازم را برای دستیابی به شرایط لازم در جهت حل دیپلماتیک موضوع هسته‌ای ایران انجام دهند.

قطعنامه‌ای بدون نتیجه سازنده

سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در این خصوص گفت: درگیر شدن شورای امنیت بیش از آنکه به این روند کمک کند در راه آن مانع ایجاد می‌کند. این تجربه قبلا نیز آزمایش شده بود که پیش از آنکه دخالت شورای امنیت به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحمیل شود، همکاری ایران با آژانس بسیار گسترده‌تر و جامع‌تر بود.