دنیای اقتصاد- کارخانه سیمان فیروزکوه با ظرفیت تولید یک‌میلیون تن در سال،‌ دیروز در دامنه‌های دماوند افتتاح شد. عملیات اجرایی این کارخانه ۳۳۰۰تنی از اول اسفندماه سال ۸۲ آغاز شد که با راه‌اندازی آن سیمان موردنیاز استان‌های تهران، مازندران و سمنان تامین می‌شود.

زمان اجرای این پروژه ۳۰ماه طول کشید و یک‌هزار و ۳۰۵میلیارد ریال هزینه در بر‌داشت.

همچنین ماشین‌آلات این کارخانه‌ با توجه به آخرین تکنولوژی در صنعت سیمان از کشور‌های آلمان، دانمارک و سوئیس انتخاب و خریداری شده است.

به گزارش خبرنگار ما، شرکت سیمان فارس و خوزستان ۹/۵۴درصد و شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین ۴۵درصد و سایر سهامداران نیز ۱/۰درصد سهام این پروژه را به خود اختصاص داده‌اند.

این در حالی است که بانک‌های تجارت، پارسیان، کارآفرین و رفاه نیز از دیگر سهامداران عمده این کارخانه هستند.

در مراسم افتتاحیه این کارخانه،‌ مدیرعامل، مهندسان، کارگران و کارمندان آن حضور داشتند. مهندس مددی، مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی نیز خود را به این مراسم رسانده بود.

به گفته مهندس جعفری‌زاده، مدیرعامل کارخانه سیمان فیروزکوه، در دوران بهره‌برداری این کارخانه ۳۰۰ فرصت شغلی مستقیم و صد‌ها فرصت شغلی غیرمستقیم ایجاد خواهد شد که نقش مهمی در اشتغالزایی منطقه دارد.

مهندس کبورانی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین‌اجتماعی نیز طی سخنانی گفت: در سال ۸۵، ۳میلیون تن،‌ یک‌سال پس از آن ۵میلیون تن و در سال ۸۷ نیز ۷میلیون تن از این کارخانه برداشت خواهد شد.

آلودگی این کارخانه به دلیل نصب سیستم‌های پیشرفته آلایندگی محیط‌زیست در حد صفر است و با این فناوری دامان دماوند از هرگونه آلودگی در امان خواهد ماند.