مدیر کل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت اعلام کرد: نقشه جغرافیایی فقر غذایی ایرانیان تدوین شد و توزیع یارانه‌های مرتبط با غذا و تعریف سبد غذایی ایرانیان نیز براساس آن انجام می‌شود. عباس صفوی در گفت‌وگو با فارس، افزود: تدوین‌ نقشه فقرغذایی یک طرح ملی است که با مشارکت وزارت بهداشت و وزارت رفاه انجام شده است و برای توزیع یارانه مواد غذایی برای رفع سوءتغذیه، کمیته امداد بازوی اجرایی است، وزارت رفاه اعتبارات لازم را اختصاص می‌دهد، وزارت بهداشت نیز اقدامات کارشناسی را برای تدوین نقشه جغرافیای فقر غذایی و سوءتغذیه ایرانیان و نیز نظارت بر توزیع مناسب یارانه‌ها انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: هنوز اعتبارات کامل یارانه مواد غذایی برای افرادی که دچار فقر غذایی هستند، تعیین نشده است اما فعلا یک میلیارد تومان به عنوان علی‌الحساب از سوی وزارت رفاه و تامین اجتماعی برای مرحله اول توزیع مواد غذایی در خانه‌های افرادی که دچار فقر غذایی هستند، تعیین شده است.

وی گفت: ‌بیشترین مناطقی که در آنها سوءتغذیه وجود دارد، چهار استان سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، هرمزگان و کرمان است.

وی افزود: بیشترین سوء‌تغذیه در کشور از نظر درشت مغذی‌ها در مرحله اول مربوط به کمبود پروتئین است و پس از آن کمبود انرژی است، از نظر ریز مغذی‌ها نیز کمبود آهن، اسید فولیک، کلسیم و برخی ویتامین‌های گروه B است و البته سوءتغذیه ناشی از کمبود عنصر روی نیز در کشور قابل توجه است.