وزیر تعاون سهم تسهیلات طرح‌های کوچک زودبازده اقتصادی به خراسان شمالی را ۸۰۰‌میلیارد ریال عنوان کرد.

به گزارش ایسنا، محمد ناظمی‌ اردکانی در جمع خبرنگاران در بجنورد گفت: ۱۸۰‌هزار میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح‌های کوچک و زودبازده اختصاص‌یافته است که سهم خراسان‌ شمالی بالغ بر ۸۰۰‌میلیارد ریال است. وی اظهار کرد: به دانش‌آموختگان متقاضی تاسیس شرکت‌های تعاونی ۲۰۰‌میلیارد ریال تسهیلات بدون‌بهره پرداخت می‌شود و برای هر فرصت شغلی ایجاد‌شده توسط این شرکت‌های در‌حال تاسیس ۱۴۰‌میلیارد ریال تسهیلات جداگانه نیز اختصاص خواهد یافت.

ناظمی ‌اردکانی گفت: واگذاری شرکت‌ها و کارخانه‌های دولتی به بخش تعاونی و خصوصی باعث رشد تعاونی‌ها می‌شود و برای کمک و ایجاد بسترهای لازم تسهیلاتی با اقساط ۱۰ساله و ۵۰‌درصد تخفیف به متقاضیان شهرستان‌های محروم‌داده می‌شود.

این مقام مسوول خاطرنشان کرد: بخش تعاون تنها ۵درصد از تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص داده است و پیش‌بینی می‌شود این میزان در برنامه چشم‌انداز بیست‌ساله کشور به ۲۵‌درصد برسد.

وزیر تعاون با اشاره به وجود ۱۳‌هزار شرکت تعاونی بانوان در بخش‌های مختلف خدماتی، تولیدی، صنایع دستی، کشاورزی و دامپروری از برگزاری همایش بزرگ تعاونی‌های بانوان کشور در شهریور ماه امسال در دانشگاه‌الزهرا(س) تهران خبر داد.

محمد ناظمی‌‌اردکانی که به همراه هیات‌دولت به خراسان شمالی سفر کرده است، در‌ جمع مدیران و کارآفرینان این استان، علت راحت از بین رفتن شرکت‌های تعاونی در ایران را جزیره‌ای عمل کردن آنها دانست.

وی خاطرنشان کرد: برای توسعه و بررسی راهکارهای عملی آن، باید بخش‌های مختلف، همکاری و هماهنگی بیشتری داشته باشند تا مشکلات را بررسی و راهکارهای توسعه را تدوین کنند.

ناظمی ‌اردکانی، نداشتن علم روز را به عنوان یکی از اصلی‌ترین موانع پیشرفت تعاونی‌ها دانست و تصریح کرد: اطلاعات به‌روز برای تعاونی‌ها از اعطای وام موثرتر و حیاتی‌تر است. تعاونی‌های ما باید فقدان آگاهی خود را از قوانین و اطلاعات جدید جبران کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش از راکد بودن بیش از ‌١٢‌هزار تعاونی در سطح کشور خبر داد و افزود: برای احیا کردن تعاونی‌های غیرفعال به اعتباری بالغ بر یک‌هزار و ‌۵٠٠‌میلیارد ریال نیاز است و این درحالی است که تنها ۵‌هزار تعاونی قابلیت احیا را دارند.

وزیر تعاون گفت: برای ۲میلیون نفر با ایجاد ‌٩٧‌هزار تعاونی ایجاد اشتغال‌شده است.

ناظمی‌ اردکانی از تخصیص ‌١٠٠میلیارد ریال در سال‌جاری برای احیا کردن تعاونی‌های راکد خبر داد.

وی با اشاره به اینکه در‌حال‌حاضر ‌۵/١٣‌میلیون نفر در کشور عضو تعاونی‌ها هستند یادآور شد: هم اکنون بیش از ‌٨٠٠‌میلیون نفر در دنیا عضو تعاونی‌ها هستند که علاوه بر ایجاد اشتغال برای ‌١٠٠‌میلیون نفر، ‌٣٠٠ شرکت تعاونی بزرگ سهم به‌سزا و تاثیرگذاری در اقتصاد دنیا ایفا می‌کنند.

بورس تعاون تشکیل می‌شود

معاون نظارت و بهره‌برداری وزارت تعاون نیز درخصوص تشکیل شرکت‌های تعاونی عام، گفت: ۳۲۰ تعاونی در استان‌های مختلف کشور تا پایان مرداد‌ماه سال‌جاری تشکیل می‌شود.

مصطفی کربلایی، تشکیل شرکت‌های تعاونی عام را با ابلاغیه بند (ج) اصل ۴۴ قانون اساسی در کشور لازم و ضروری عنوان کرد و افزود: با ابلاغیه بند (ج) اصل ۴۴ قانون اساسی در کشور تشکیل شرکت‌های تعاونی عام لازم و ضروری است‌، بنابراین، این موضوع در مصوبه قانون تجارت مجلس در دست بررسی است و به زودی در کشور نهایی می‌شود.

کربلایی در ادامه افزود: با تشکیل شرکت‌های تعاونی عام، تعاونی‌ها جزو قانون تجارت می‌شوند.

وی در ‌ادامه واگذاری سهام شرکت‌های دولتی از طریق تعاونی‌ها را متناسب با‌ ضوابط و مقررات شرکت‌های تعاونی‌عام در کشور خواند و گفت‌: در حال‌حاضر تعاونی‌ها در ایران خاص است. وی از برگزاری جلساتی در خصوص تشکیل بورس تعاون در آینده خبر داد و گفت: با ابلاغیه بند (ج) اصل ۴۴ قانون اساسی تشکیل بورس تعاون ضروری است.

معاون نظارت و بهره‌برداری وزارت تعاون در ادامه اظهار داشت‌: با ابلاغیه بند (ج) اصل ۴۴ قانون اساسی در کشور در بورس‌فلزات ۵ نفر از کارگزاران تعاونی‌ها انتخاب شدند.