آغاز احداث اولین مجتمع استیجاری خراسان شمالی که قرار بود دیروز توسط وزیر مسکن و شهرسازی کلنگ‌زنی شود، به علت عدم‌انجام اقدامات لازم و انجام مراحل اولیه، محقق نشد. به گزارش «ایسنا»، در این مراسم، مدیرکل مسکن و شهرسازی خراسان شمالی به توضیح پروژه پرداخت و گفت: این پروژه که دارای ‌١٧۶‌واحد مسکونی است، در مساحتی حدود ‌۵۵٠٠‌مترمربع با تراکم ‌٢۴٠‌درصد، زیربنای هر واحد ‌٧۵‌مترمربع در جنوب شهر بجنورد ساخته خواهد شد.

وزیر مسکن و شهرسازی پس از توضیحات مهندس جاوید و مسوولان اجرای پروژه، از افتتاح آن خودداری و به علت آنچه عدم اجرای اقدامات اولیه عنوان کرد، آغاز آن را تا یک‌ماه دیگر به تعویق انداخت.

محمد سعیدی‌کیا در ادامه در سخنانی، از اقدامات دولت برای مردم در زمینه مسکن، به اعطای وام ۳میلیون تومانی، وام ‌١٠‌میلیون تومانی، ساختن ‌۵٠‌هزار واحد استیجاری در سال و ساختن واحدهای اجاره به شرط تملیک اشاره کرد.

وی در رابطه با اعطای وام ‌١٠ میلیونی مسکن گفت: در رابطه با این وام ۲میلیون نفر ثبت‌نام کردند که در مرحله اول ‌٣٠‌هزار نفر را برای دریافت وام اعلام کردیم و از سال بعد در هر‌مرحله ‌۵٠‌هزار نفر برای دریافت وام اعلام خواهند شد.

سعیدی‌کیا در رابطه با مشکلات اجرایی اعطای وام‌های ‌١٠‌میلیون تومانی مسکن گفت: تطبیق دادن مشخصات متقاضیان با اسنادی که ارائه کرده بودند که اغلب دارای اشکالاتی نیز بودند، در امر تسریع کار تداخل ایجاد کرده بود و از آنجایی که اعلام کرده بودیم اولویت با بافت فرسوده است، همه متقاضیان بافت فرسوده را انتخاب کرده و نوشته بودند که با واقعیت فاصله زیادی داشت.

در پایان وزیر مسکن و شهرسازی از مدیرکل و مسوولان مسکن و شهرسازی خراسان شمالی خواست که واحدهای استیجاری را مطابق استانداردهای ملی و با کیفیت لازم و مطلوب ساخته و در اختیار مردم قرار دهند.

دولت برای ساخت واحدهای مسکونی استیجاری به هر واحد ‌۵/١٣‌میلیون تومان وام ‌١٠درصدی پرداخت می‌کند.

تولید مسکن در تهران ۷/۳‌ درصد افزایش یافت

تعداد پروانه‌های صادر شده ساختمانی در تهران در دو ماه اول سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷‌درصد و تعداد واحدهای مسکونی ساخته شده ۷/۳‌درصد افزایش یافت.

به گزارش خبرگزاری «فارس»، پروانه‌های ساختمانی صادر شده توسط شهرداریها در دو ماه ابتدایی سال‌جاری در شهرهای بزرگ کشور ۱۰‌درصد و تعداد واحدهای مسکونی ساخته شده ۲۳‌درصد کاهش یافته است.

بنابراین گزارش، تعداد پروانه‌های ساختمانی صادر شده در مدت دو ماه اول سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل در سایر مناطق شهری کشور ۱۴‌درصد افزایش و تعداد واحدهای مسکونی احداث شده نیز ۵/۷‌درصد رشد داشته است.

براساس این گزارش، در تهران در دو ماه اول سال‌جاری ۱۰هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی شروع به ساخت و ساز کرده و پروانه ساختمانی گرفته‌اند و تولید مسکن در سال گذشته ۷۰هزار و در سال ۸۳ حدود ۸۰هزار واحد مسکونی بوده است.

در سال ۸۱ تولید مسکن در تهران ۱۶۰ هزار واحد مسکونی و در سال ۸۲ این تعداد به ۱۳۰هزار واحد مسکونی کاهش یافت.