رئیسی تاکید کرد: روح استقلال و آزادی خواهی در وجود ملت ایران است و هروقت احساس کنند که کشورهای دیگر زورگویی می کنند، زیر بار زور نمی روند و عکس العمل نشان می دهند. رئیس جمهور با بیان اینکه بهترین روش برای کارکردن و همکاری با ایران رعایت اصل احترام متقابل است، تصریح کرد: جمهوری اسلامی هیچ حرف نادرست و برخلاف حق را نمی پذیرد و اروپا و غرب بر اساس تجربیات خود باید به ایران به عنوان یک کشور مستقل نگاه کنند. رئیسی با اشاره به اینکه امروز حقوق بشر به یک حربه سیاسی برای ضربه زدن به کشورها تبدیل شده است خاطرنشان کرد: ما خود را موظف می دانیم به حقوق انسان براساس باورها و اعتقادات دینی احترام بگذاریم و شما می دانید خیلی از مدعیان حقوق بشر، چه رفتاری با ملت خود دارند. رئیس جمهور خطاب به سفیر جدید انگلیس در تهران،گفت: حقایقی را که در ایران مشاهده می کنید به درستی و واقعی به کشور خود منعکس و منتقل کنید.

«سایمون شرکلیف» سفیر جدید انگلیس در تهران نیز ضمن تقدیم استوارنامه خود به رئیس جمهور ایران، با بیان اینکه برای دومین بار و بعد از ۲۰ سال در ماموریتی جدید به عنوان سفیر به تهران سفر کرده است، گفت: تجربه و شناخت خوبی از ایران دارم و هدف اصلی من تلاش برای بهبود روابط دو کشور با نگاهی مثبت و سازنده است. شرکلیف با اشاره به تاریخ روابط انگلیس و ایران ابراز امیدواری کرد که دوره جدیدی از روابط بین دو کشور ایجاد شود و برای تحقق این هدف نقش خود را به خوبی ایفا کند.

   دریافت استوارنامه سفیرجدید اتریش

همزمان رئیس جمهور با تاکید بر اینکه روابط و همکاری های ایران و اتریش می تواند بیش از پیش توسعه یابد، گفت: دو کشور باید خارج از اراده و تاثیر دیگران و صرفا در راستای منافع دو ملت در مسیر تحکیم و تعمیق سطح مناسبات و همکاری های دوجانبه و بین‌المللی گام بردارند. سید ابراهیم رئیسی روز یکشنبه پس از دریافت استوارنامه «ولف دیتریش هایم» سفیر جدید اتریش در تهران، با اشاره به روابط خوب دو کشور، افزود: ایران برای توسعه همکاری های تجاری و اقتصادی با اتریش و سایرکشورها کاملا آمادگی دارد و موانع هرگز ما را متوقف نخواهد کرد. رئیس جمهور درادامه تحریم های اعمال شده ضد ملت ایران را ظالمانه و غیرقانونی دانست و تصریح کرد: اگرچه تحریم مزاحمت‌هایی ایجاد می کند اما نمی تواند مانع توسعه روابط و همکاری های تجاری و اقتصادی ایران با سایر کشورها باشد. رئیسی افزود: باتوجه به گزارش های متعدد آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر صلح‌آمیز بودن فعالیت های ایران، اعمال تحریم، کاملا واهی و بی اساس است ضمن اینکه تهران دربرجام به همه تعهداتش عمل کرد اما این آمریکایی ها بودند که از برجام خارج شدند و اروپایی ها هم به تعهداتشان متعهد نبودند. رئیسی با اشاره به قدردانی سفیر اتریش درخصوص میزبانی ایران از پناهجویان افغانستانی اظهارکرد: آوارگی امروز مردم افغانستان محصول دو دهه سیاست و اقدامات آمریکا در این کشور است و ما در چنین شرایطی با نگاه انسانی و اسلامی میزبان مهاجران افغانستانی هستیم. رئیس جمهور افزود: با توجه به حضور میلیونی پناهجویان افغانستانی درایران، کشورهای اروپایی به وظیفه خود عمل کنند و اتریش باید این موضوع را به آنها گوشزد کند. سفیر جدید اتریش نیز در این دیدار با تقدیم استوارنامه خود به رئیسی، به روابط سازنده کشورش با ایران اشاره کرد و گفت: اتریش به‌دنبال گسترش همکاری های دو کشور به‌ویژه درحوزه تامین مالی و مبادلات اقتصادی است و در دوره تحریم نیز توانستیم برخی از پروژه های دوجانبه را به نتیجه برسانیم. وی با قدردانی از اقدام جمهوری اسلامی ایران در میزبانی مهاجرین افغانستانی اظهار کرد: دولت اتریش از رفتار بشردوستانه و خدمات ایران به پناهجویان به‌ویژه در شرایط حساس، کاملا آگاه است و از آن قدردانی می کند.

   دریافت استوارنامه سفیرجدید سریلانکا

همچنین رئیس جمهور با اشاره به ظرفیت های گسترش روابط ایران و سریلانکا،‌ گفت: ایران آمادگی دارد تمام ظرفیت های همکاری بین دو کشور را فعال کند. سید ابراهیم رئیسی روز یکشنبه پس از دریافت استوارنامه «ویشوانات آپونسو» سفیر جدید سریلانکا در تهران، ‌گفت: هیچ محدودیت و مانعی برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری و انتقال تجربیات به‌ویژه در حوزه فنی و مهندسی وجود ندارد. رئیس جمهور افزود: با فعال شدن کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور می توان گام های جدیدی در توسعه روابط ایران و سریلانکا به‌ویژه در حوزه اقتصادی برداشت. سفیر جدید سریلانکا در تهران نیز ضمن تقدیم استوارنامه خود به رئیسی، روابط دو کشور را دیرینه و تاریخی دانست و گفت: سریلانکا همواره در مجامع بین‌المللی حامی دولت و ملت ایران بوده و خواهد بود.

   دریافت استوارنامه سفیر جدید بلاروس

از سوی دیگر، رئیس جمهور گفت: روابط ایران و بلاروس نیازمند پیشرفت در همه زمینه ها از جمله اقتصادی و تجاری است که سفیران دو کشور می توانند نقش مهمی در این مسیر ایفا کنند. سید ابراهیم رئیسی روز یکشنبه هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید بلاروس در تهران، با اشاره به ملاقات هفته گذشته خود با رئیس جمهور بلاروس در حاشیه اجلاس شانگهای در شهر دوشنبه تاجیکستان، افزود: فراهم کردن زمینه فعالیت بخش خصوصی و شرکت های تجاری دو کشور می تواند درتقویت همکاری های اقتصادی و تجاری ایران و بلاروس موثر باشد. رئیسی در ادامه به درخواست سفیر بلاروس برای تایید مدارک دانشگاهی این کشور در ایران اشاره کرد و گفت: با توجه به حضور تعدادی از دانشجویان ایرانی در دانشگاه های بلاروس لازم است برای این مشکل تدبیر مناسب اتخاذ شود. «دمیتری کالتسوف» سفیر جدید بلاروس در تهران نیز ضمن تقدیم استوارنامه خود به رئیس جمهوری اسلامی ایران، روابط دو کشور را دیرینه و دوستانه خواند و با اشاره به اینکه در آستانه سی‌امین سال برقراری روابط هستیم، گفت: ماموریت اصلی من توسعه روابط دو کشور است و همه تلاش خود را برای تحقق این هدف به‌کار خواهم بست.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند