نگاه سوم- اصناف خانه سینما همزمان با روز ملی سینما ۲۱ شهریور ماه دهمین جشن سینمای ایران را برگزار می‌کنند. در نشستی که با حضور «علی معلم» نایب رییس هیات‌مدیره و سخنگوی اصناف خانه سینما و «رسول صدرعاملی» دبیر دهمین جشن خانه سینما به همین جهت برگزار شد، «معلم» گفت: اولین حرکت بسیار نزدیک برای خانه سینما، جشن این خانه به عنوان فعالیت غیردولتی و صنفی در حوزه سخنگویی و تشویق سینمای ایران است که فقط محل بروز برگزیده‌ها نخواهد بود. بلکه مجموعه و برآیند آحاد سینمای ایران است.

وی اضافه کرد: مجموعه فعالیت‌های خانه سینما نیاز به مطالعه و تحقیق دارد و باید آسیب شناسی و دستاوردهای مثبت و نکات منفی نیز نقد و بررسی شود.

وی تاکید کرد: امیدوارم این جشن با سلامت نفس برگزار شود، همچنان که این سلامت در آقای صدرعاملی هست باعث می‌شود کمترین مزاحم و نظرات منفی وجود داشته باشد و بیشتر به سمت حمایت سینما و ماهیت آن و تشویق برگزیدگان آن باشد.

به گزارش فارس، «رسول صدرعاملی» نیز در ادامه جلسه امیدواری خود را نسبت به برگزاری جشن خانه سینما در آرامش و تفاهم ابراز داشت و گفت: امیدوارم با جشن خانه سینما که شروع سال کاری سینماگران را رقم می‌زند، سال خوبی را شروع کنیم و فیلم‌ها از لحاظ کمیت و کیفیت رشد داشته باشند و لذت سینماگر بودن را همه با هم بچشیم. امیدوارم سال جدید برای همه صنوف سینما سالی با آرامش و تفاهم کامل و فارغ از اختلافات موجود و قبل‌تر باشد. اختلافاتی که کاملا نظری، تئوریک و بر اساس تعریف‌ها در نحوه کار کردن بوده است. این ذات سینماست که تک تک آدم‌ها به لحاظ سینماگر بودن محترم هستند اما کنار هم که جمع می‌شویم تضارب آرا و یا تناقض‌ها بروز پیدا می‌کند و بعضی اوقات در طول این سال‌ها حاد می‌شود که البته بستگی به نوع مدیریتی که هیات‌مدیره به عنوان متولی انجام داده دارد و کار بسیار دشواری است و طوری باید رهبری کند که همه صنوف با استقلال به کار خود بپردازند و تحت نظر هیات‌مدیره به هدف کلی و نگاهی که همه با سینما داریم، نزدیک شود.

وی به جلسه دیدار مقام معظم رهبری با کارگردانان سینما اشاره کرد و گفت: اتفاق بسیار مهم و دیدار شگفت‌انگیز و جذابی بود .در این دیدار برای اولین بار به نظر من سینما به رسمیت شناخته شد و به آن احترام گذاشته شد. طی این سال‌ها آنچه در سینما اتفاق افتاد بر اساس تلاش شوق و توان‌های فردی خانواده سینما بوده است و مدیران سینمایی، معاونت‌های مختلف امور سینمایی هم در این عرصه تنها بودند. حتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ خیلی نمی‌توانسته در هیات دولت و در محافل مهم سیاستگذاری از کلمه سینما استفاده کند. حالا این بار رهبر انقلاب به طور بسیار متفاوت و نمادین و چشمگیر تکلیف همه را با مساله سینما روشن کردند. اینکه همه در سال ۸۵ موظف هستند که به طور کاملا جدی و کاربردی و عملیاتی عملکرد خودشان را نسبت به سینما گزارش کنند.

دبیر دهمین جشن خانه سینما درباره برنامه‌های این جشن گفت: امسال جشن خانه سینما دو رقمی‌می‌شود. به نظر من ۱۰ عدد خیلی مهم و جذابی است. مثلا فیلم ده‌فرمان یا ۱۰ کیشلوفسکی یا شماره پیراهن زیدان و علی دایی ۱۰ است و به نظر من امسال بابت آرامش، خوبی، وفاق و دوستی‌هایی به‌وجود آمده سال مهم و حساسی است. تمام صنوف سینما با من اعلام بیعت و همکاری کردند و از همه جدی‌تر اتحادیه تهیه کنندگان اعلام کردند که با تمام وجود در خدمت خانه سینما و جشن بزرگ خانه سینما هستند. به این دلیل از اینها نام می‌برم که نماینده در هیات‌مدیره ندارند. بنابراین در زمینه هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن جشن خانه سینما ایران هیچ اختلاف نظری وجود ندارد و با تدبیر هیات‌مدیره در کنار هم هستیم تا این اتفاق به خوبی به سرانجام برسد و تلاش خواهیم کرد که سخنان رهبری را به طور عملی ببینیم.

«صدرعاملی» به نحوه داوری‌ها اشاره کرد و گفت: هر سال ایراداتی در زمینه داوری‌ها به جشن وارد بوده اما با بررسی کارشناسانه متوجه می‌شویم که سال به سال این مشکلات کمتر شده است و این طبیعی است چون به بلوغ و آگاهی رسیده است. امسال داوران به کاندیداهای خودشان از بین درجه‌های متوسط، خوب و عالی نمره می‌دهند.

وی درباره مقررات حضور فیلم‌ها در دهمین جشن خانه سینما گفت: در داوری‌ها فیلم‌ها باید طبق آیین نامه جشن ، پروانه نمایش داشته باشند. اما هیات‌مدیره قبلی معتقد بود که فیلم‌های نمایش داده نشده به داوری گذاشته نشود. امسال در جشن خانه سینما با مصوبه‌ای که از هیات رییسه گرفتیم اجازه داده شد که فیلم‌های اکران نشده که پروانه دارند به نمایش گذاشته شود و ۳ فیلم از نیومانگ (بهمن قبادی)، علی سنتوری (داریوش مهرجویی) و میم مثل مادر (ملاقلی پور) برای نمایش تاکنون به دست ما رسیده است. «صدر عاملی» محل برگزاری جشن را اعلام کرد و گفت: معمولا جشن‌ها در مکان‌های بسته برگزار می‌شود، مکان‌هایی که الزاما نباید ۵هزار نفر در آن حضور داشته باشند. جشنواره کن و لوکارنو معمولا در سالن سینما برگزار می‌شود ولی با پخش مستقیمی‌که دارند مخاطب بیشتری را در بر می‌گیرند. این معمولا یک آیین است. ما هم فکر کردیم این آیین را در تالار وحدت برگزار کنیم و تلاش می‌کنیم مردم بتوانند با پروجکشن بیرون سالن شاهد جریان باشند. ضمن اینکه امیدواریم تلویزیون هم بپذیرد که پخش مستقیم داشته باشد.

دبیر دهمین جشن خانه سینما به جزییات برگزاری آن پرداخت و گفت: هر دبیری برنامه ریزی خودش را دارد و تلاش می‌کنم زمان برگزاری جشن طولانی نباشد. کارگردان جشن هنوز مشخص نیست، اما قطعا در اجرا و نوع مجری‌ها تفاوت‌های جدی خواهیم داشت.

وی افزود: ۲۸ تندیس به بهترین‌ها تعلق می‌گیرد و به سنت هر ساله که هنوز شخصیت مورد نظرمان تعیین نشده ولی تا هفته آینده قطعی می‌شود. تندیس ویژه‌ای هم برای بیرون مرزها در نظر گرفتیم که امسال به نام کوروساوا خواهد بود و ۲ روز قبل از جشن با مراسمی‌ در فرهنگستان هنر به دستیار و منشی صحنه تمام فیلم‌های او اهدا می‌شود.