رکود ایجاد شده در بازار داخلی سنگ باعث رشد بازارهای صادراتی و ایجاد بازارهای جدید برای تولیدات ایران شده است. اکبر زنگنه، عضو هیات مدیره انجمن سنگ ایران، در گفت‌وگو با ایسنا افزود: هم‌اکنون تولید سنگ در کشور از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست، ولی با توجه به رکود موجود در خرید بازار داخل، تولیدکنندگان گرایش بیشتری به سمت صادرات پیدا کرده‌اند و به همین دلیل صادرات سنگ رونق بیشتری پیدا کرده است.

وی با بیان این که افزایش صادرات سنگ باعث ایجاد بازارهای جدید صادراتی شده است، گفت: کشور آمریکا عمده‌ترین مصرف‌کننده سنگ ایران است که این صادرات با واسطه‌های اماراتی و مالزیایی صورت می‌گیرد. وی با اشاره به گسترش بازار صادراتی آسیای میانه اظهار کرد: اخیرا بازارهای جدیدی برای صادرات سنگ ایران در کشورهای اروپای شرقی مانند لهستان و رومانی ایجاد شده و مقدار کمی‌از سنگ ایران نیز به بازارهای آفریقایی از جمله بازار کنیا صادر شده که البته این صادرات به صورت مستقیم انجام می‌شود. وی کشور الجزایر را به عنوان یکی از بازارهای هدف سنگ ایران در آینده مطرح کرد و گفت: دلیل این امر رونق ساخت و ساز در این کشور است.

زنگنه افزود: حجم سنگ موردنیاز کشور آمریکا بسیار قابل توجه است و همین امر سودآوری بالایی را نصیب ایران خواهد کرد. وی با اشاره به بالابودن ارزش سنگ فرآوری شده صادراتی در مقایسه با ارزش سنگ خام صادر شده، اظهار کرد: این در حالی است که حجم سنگ فرآوری شده صادراتی بسیار کمتر از حجم سنگ خام است.