بهاره یوسف‌زاده - شاید تا به حال به اهمیت دقت در انتخاب و خرید پرینتر توجه نکرده باشید. در صورت انتخاب نامناسب با مشکلات فراوانی مواجه می‌شوید. یکی از دلایلی که ممکن است شما را به اشتباه بیندازد وجود مارک‌های تقلبی و یا فاقد کیفیت در بازار است. اگر قصد خرید پرینتر را دارید نکات زیر را حتما به‌کار ببرید.

۱ - اولین موردی که بسیار مورد توجه است قابلیت DPI (تعداد نقاط در هر اینچ) پرینتر است در واقع میزان دقت آن در پرینت عکس‌ها و مدارک است.

هرچه قابلیت DPI بالاتر باشد کیفیت بهتر و در نتیجه چاپی دلخواه دریافت خواهید کرد.

۲ - به قیمت جوهر مورد استفاده آن دقت کنید قبل از خرید قیمت انواع جوهرها را مقایسه کنید. در صورتی که قرار است زیاد از پرینتر استفاده کنید با در نظر گرفتن توانایی مالی‌تان برای خرید مکرر آن اقدام نمایید.

۳ - به رابط اتصال ‌آن نگاهی بیندازید و از همخوانی آن با سیستمتان مطمئن شوید. بیشتر رابط‌های پرینترهای جدید به وسیله خروجی USB متصل می‌شوند و مدل‌های قدیمی‌تر آن یک خروجی موازی دارند که در PCSهای جدید به کار نمی‌روند.

۴ - هنگامی که به قیمت جوهر نگاه می‌کنید به تعداد صفحاتی که یک جوهر می‌تواند پرینت کند دقت کنید. اگر شمار صفحات زیاد باشد ممکن است قیمت آن معقول باشد. در صورت کم‌بودن شمار صفحات جوهر را با نوع مشابه آن مقایسه کنید. زیرا شاید بخواهید پرینتر دیگری که جوهر بهتری استفاده می‌کند انتخاب کنید.

۵ -کنترل ضمانت نیز ضروری است. تمام وسائل الکترونیکی از جمله پرینترها دارای یک برگه ضمانت‌نامه کارخانه‌ای هستند که مدت زمان آن از ۹۰ روز تا چندین سال براساس کارخانه سازنده معتبر است و هر گونه خرابی و عیب و نقص را شامل می‌شود و در صورتی که مدت زمان ضمانتنامه دستگاه شما هر گونه مشکلی برایش ایجاد شود با ارائه رسید خرید و ضمانتنامه مربوطه، کارخانه سازنده ملزم به رفع آن است.

۶ - پرینتر را از یک مارک معتبر خریداری نمایید بهتر آن است که در موقع خرید وسائل را با مارک یک کارخانه معتبر که کیفیت محصولاتش را می‌شناسید تهیه کنید.

۷ - سایز و اندازه پرینتر را در نظر بگیرید. مهم آن است که بتوانید راحت آن را تمیز کنید.

اگر میز کار شما کوچک است سعی کنید پرینتری خریداری کنید که فضای کمتری اشغال کند. زیرا ممکن است جابه‌جایی آن برای تمیز کردن میز در هر لحظه امکان‌پذیر نباشد مخصوصا اگر محل کارتان در منزل قرار دارد، بهتر است یک مدل جدید و کم وزن را انتخاب کنید.

۸ - و از همه مهم‌تر در ابتدا باید از قابلیت کامپیوتر برای اجرای نرم‌افزار پرینتر مطمئن شوید. مانند این که کامپیوتر سرعت، حافظه و ظرفیت اتصال پرینتر مورد نظر را دارد.

۹ - پرینتری را خریداری کنید که تمام امکاناتی را که نیاز دارید داشته باشد. برای مثال اگر هدف اصلی شما از خرید پرینتر چاپ عکس‌های شفاف و همچنین چاپ مدارک است شما یک پرینتر مناسب برای چاپ عکس خریداری کنید که این امکان را به شما بدهد که تصاویر و یا مدارک و حتی ترکیب هر دوی آنها را با کیفیت مطلوب چاپ کند.

۱۰ - و در آخر از داشتن تمام وسائل‌های جانبی مانند اتصالات کابلی و یا لوازم ضروری دیگر در هنگام خرید مطمئن شوید. اگر پرینتری دارید که با کابل USP به کامپیوتر متصل می‌شود در هنگام خرید کابل USP پرینتر را کنترل کنید تا دچار هزینه‌های بعدی و مشکل تهیه آن نشوید.