سرقت گوشی تلفن‌همراه در بازار و طی هفته‌های اخیر افزایش یافته است که فعالان بازار و کارشناسان یکی از دلایل اصلی آن را افزایش تعرفه گوشی تلفن‌همراه می‌دانند. به گزارش فارس، از ابتدای سال جاری تعرفه گوشی تلفن‌همراه به ۶۰‌درصد افزایش یافت. دلیل اصلی این امر نیز از سوی مسوولان دولتی به ویژه وزارت صنایع شروع و استارت تولید داخلی و وطنی گوشی تلفن‌همراه بیان شد.

‌پس از گذشت بیش از دو ماه از این تصمیم هنوز هیچ یک از سه شرکت داخلی که با وزارت صنایع برای تولید گوشی تلفن‌همراه قرار داد بسته‌اند، با طرف‌های خارجی و معتبر تولید‌کننده دنیا به توافقی نرسیده‌اند.

این شرکت‌ها قول داده بودند که حداکثر دو ماه پس از انعقاد قرارداد خود تولید را شروع کنند. گویا دلیل این امر بالا بودن تعرفه skd واردات گوشی تلفن‌همراه است.

در این بین سوء استفاده‌کنندگان نیز فرصت را غنیمت شمرده‌اند و بهترین کار را سرقت گوشی دانسته‌‌اند.

با افزایش تعرفه و گران شدن گوشی تلفن‌همراه در بازار اکنون این کالا برای دزدان با ارزش‌تر شده است.

در هفته‌های اخیر سرقت گوشی به همین دلیل افزایش یافته است. بسیاری از فعالان این بازار معتقدند که در حال حاضر سرقت گوشی‌های گران قیمت‌تر بیشتر شده است.

این فعالان می‌گویند که گوشی‌های به اصطلاح با کلاس‌تر طعمه چرب و نرمی برای دزدان هستند. رم، باتری، قاب و دوربین این گوشی‌ها پس از جداسازی از گوشی برای فروش به دلالان تحویل داده می‌شود.

سارقان خوب می‌دانند که گوشی همانند خودرو به سادگی قابل خرید و فروش نیست. بنابراین دست به اسقاط کردن آن می‌زنند. این کار کم خطرتر و پر سودتر است.

مسوولان وزارت ارتباطات معتقدند که ردیابی گوشی‌های سرقتی کار بسیار سختی است.البته غیر ممکن هم نیست.

اکنون مال‌خرها در بازار قطعات منفصله، موبایل را به یک سوم تا نصف قیمت خریداری می‌کنند.