گروه کامپیوتر- اتفاق به هر حال می‌افتد. استثنایی وجود ندارد.

حتــی معتبرتریـن و بزرگ‌ترین شــرکت‌‌ و موسسات هم از اتفاقات کوچک و بزرگ ناخوشایند در امان نیستند. این بار پدیده‌ای به نام «Click Fraud» در صنعت تبلیغات آنلاین اعتبار و محبوبیت مشهورترین و محبوب‌ترین سایت‌ها در میان کاربران را به خطر انداخته است.

در حقیقت Click Fraud همان کلاهبرداری‌های مالی است که با کلیک‌های مداوم روی تبلیغات اینترنتی اتفاق می‌‌افتد.

همان که چند روز پیش جریمه‌ای چند‌میلیون دلاری را به یکی از بزرگ‌ترین موتورهای جست‌وجو یعنی google تحمیل کرد.

این موضوع که در روزهای اخیر به شکل یک تهدید جدی برای موتورهای جست‌‌وجو درآمده است، باعث شده این شرکت‌ها برای پیداکردن راهی بهتر به منظور تشخیص و اندازه‌گیری میزان کلیک‌های انجام شده روی هر آگهی آنلاین، با یک گروه تجاری‌-تبلیغاتی همکاری کنند. شرکت«Interactive Advertising Bureau» هفته گذشته اعلام کرد بهترین راه‌حل موجود، گرد هم‌آوری متخصصان و کارشناسان سه‌موتور جست‌وجوی برتر google، Yahoo و Microsoft برای از بین بردن پدیده‌ای است که می‌تواند تمام سود و اعتبار این شرکت‌ها را نابود کند. علاوه بر این سه‌موتور جست‌وجو که ۸۶درصد از بازار درآمدزای موتورهای جست‌وجو را در ایالات متحده در اختیار دارند، دو موتور جست‌وجوی کوچک‌تر ASK.com شرکت InterActive و LookSmart هم به توافقنامه گروه Media Rating Council که از ۴۲سال پیش برای بررسی و قانونی کردن اندازه و نوع آگهی‌ها و ساماندهی به امور شرکت‌های تبلیغاتی تاسیس شده‌است، پیوسته‌اند.

همکاری سه رقیب بزرگ و قدیمی google، yahoo و MSN در واقع تاییدی موجه برای پذیرفتن این موضوع است که با گسترش روزافزون صنعت تبلیغات آنلاین به خصوص در موتورهای جست‌وجو و اضافه شدن موتورهای جست‌وجوی جدید به این عرصه رقابتی، چنین اتفاقی می‌تواند آینده این صنعت که به تدریج به تجارتی بزرگ تبدیل شده را به خطر بیندازد.در این میان اما کارشناسان معتقدند google و yahoo با داشتن وکلای فرصت‌طلب و مشاورانی خوب و مجرب در زمینه تبلیغات آنلاین، اگرچه همیشه در معرض تهدید چنین خطراتی هستند، اما شانس بیشتری هم برای حل این مشکل و مبارزه با آن دارند.این روزها آمار برای شرکت‌‌های بزرگ تبلیغاتی هم ناامیدکننده هستند. براساس گزارش‌های تحقیقاتی انجام شده در این زمینه، این شرکت‌ها که به طور متوسط در چهار سال گذشته به سودی در حدود یک‌میلیارد دلار از تبلیغات خود رسیده‌اند بیشتر از شرکت‌های دیگر در معرض تهدید این پدیده قرار گرفته‌اند.

منبع: Businessweek