به گزارش روابط عمومی بنیاد مستضعفان، سید محمد اتابک در تشریح جزئیات گزارش فعالیت اقتصادی بنیاد مستضعفان طی ۵ ماه نخست سال ۱۴۰۰ با اشاره به گرفتاری صنایع کشور و کارخانه‌های تولیدی این بنیاد با ۲ مقوله کرونا و برق، اظهار کرد: کارخانه‌ها‌ و شرکت‌های تولیدی بنیاد مستضعفان در ۵ ماه‌ نخست امسال همچون سایر صنایع کشور، درگیر ۲ موضوع شیوع کرونا و مشکلات تامین برق صنایع بودند که به‌‌رغم این مشکلات، شرکت‌های تولیدی بنیاد مستضعفان و کارخانه‌های وابسته به آن توانستند با برنامه‌ریزی برای رفع موانع تولید و تلاش برای جهش تولیدات، میزان تولیدات خود را نسبت به مدت مشابه سال قبل - که در سال ۹۹ نیز نسبت به سال قبل آن جهش قابل توجهی داشته- به میزان ۱۱ درصد افزایش دهند.

معاون اقتصادی بنیاد مستضعفان ادامه داد: این جهش تولید در شرایطی رخ داد که رشد تولید سالانه برای شرکت‌های بنیاد مستضعفان در برنامه میان مدت ششم و همچنین برنامه هفتم به ترتیب ۷/ ۴ و ۶/ ۷درصد بود و این جهش تولید در سال ۱۴۰۰، فراتر از برنامه‌ریزی‌ها بود.

وی با بیان اینکه قطع برق صنایع و کارخانه‌های تولیدی بنیاد مستضعفان باعث کاهش ۳۸۰۰ میلیارد تومانی در تولیدات این مجموعه‌ها شده است، افزود: کارخانه‌ها‌ و شرکت‌های تولیدی بنیاد مستضعفان در ۵ ماه‌ نخست امسال شاهد رشد تولید در ۲۴ گروه از محصولات تولیدی از جمله مواد لبنی، تولید برق، محصولات کاشی و سرامیک، روغن‌های سنگین، دوده صنعتی، خدمات بندری، حمل‌ونقل ریلی، تولید مسکن و فعالیت‌های عمرانی، تولید دام‌(تلیسه سبک و سنگین)، انواع نوشیدنی‌ها و... بوده و در ۸ گروه از جمله تولید تایر، شیشه، سیمان، محصولات فولادی، بخشی از روانکارها و... با کاهش میزان تولید همراه بوده است.

به گفته اتابک، قطعی برق طی ۵ ماه نخست امسال مهم‌ترین عاملی بوده که باعث کاهش تولید در برخی از محصولات صنعتی و تولیدی شده است.

معاون اقتصادی بنیاد مستضعفان با اشاره به فعال بودن تمامی نیروگاه‌های برق در اختیار بنیاد مستضعفان برای کمک به کاهش قطعی برق طی سال جاری گفت: در این مدت نیروگاه‌های در اختیار بنیاد مستضعفان، ۱/ ۹ میلیون مگاوات برق تولید کرده‌اند و این برق را در شبکه توزیع برق کشور عرضه کرده‌اند و این در حالی بوده که کارخانه‌ها و صنایع بنیاد با مشکلات قطعی برق مواجه بودند، ولی برای کاهش مشکلات کشور، این نیروگاه‌ها با تمام ظرفیت در مدار قرار داشتند.

اتابک در پایان با اشاره به محل هزینه‌کرد درآمدهای بنیاد از فعالیت‌های تولیدی و اقتصادی این گروه خاطرنشان کرد: طی ۵ ماه نخست امسال، کارخانه‌ها‌ و شرکت‌های تولیدی بنیاد مستضعفان فعالیت گسترده‌ای برای تامین بخشی از نیازهای کشور داشتند و درآمد حاصل از این فعالیت‌ها نیز از یکسو برای تامین هزینه‌های محرومیت‌زدایی در ۴۰ منطقه هدف و ۶ منطقه ویژه این بنیاد و همچنین کمک به اقشار آسیب‌پذیر در جهت کاهش اثرات سوء شیوع کرونا و البته کمک به سیستم بهداشت و درمان کشور هزینه شده و از سوی دیگر بخش دیگر این درآمدها برای توسعه صنایع مورد نیاز کشور اختصاص داده شده است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند