دنیای اقتصاد ـ معاون قوه قضاییه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت:‌ اجرای طرح کاداستر (نقشه‌برداری رایانه‌ای و سیستم جامع اطلاعات املاک) یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر برای توسعه پایدار و برقراری امنیت و عدالت اجتماعی در کشور است. به گزارش روابط عمومی سازمان ثبت، حسینعلی امیری در جمع مدیران و کارشناسان طرح ملی کاداستر کشور گفت: اجرای طرح کاداستر که از سال ۱۳۵۱ مطرح شد فراز و نشیب‌های زیادی را به خود دیده است و دچار چالش‌های فراوانی شده است.

رییس سازمان ثبت ادامه داد تا پس از انقلاب، کار موثری در اجرای طرح کاداستر انجام شد و پس از انقلاب نیز به دلایل متعددی از جمله جنگ جایگاه واقعی این طرح محقق نشد.

وی با تقدیر از زحمات روسای پیشین سازمان ثبت در اجرای طرح کاداستر گفت: در دوران سازندگی اقدامات مفیدی برای اجرایی شدن کاداستر در کشور انجام شد که عمده آنها صرف مطالعات و فراهم ساختن زیرساخت‌ها و خریداری تجهیزات و امکانات مورد نیاز این طرح شد. امیری با ابراز نگرانی از چالش‌های فرارو‌ی طرح ملی کاداستر گفت: کمبود اعتبارات و بودجه مناسب، عدم شناخت کافی از طرح کاداستر از جمله این چالش‌ها است.

وی با اشاره به تجربه‌های جهانی در اجرای طرح کاداستر گفت: در برخی از کشورها حقوقدانان در اجرای کاداستر نقش دارند و در برخی دیگر از کشورها، مهندسان مجری این طرح هستند و در برخی از کشورها از روش تلفیق بینش حقوقی و مهندسی استفاده کرده‌اند که اتفاقا رمز موفقیت آنها نیز در انتخاب این روش است.

رییس سازمان ثبت با تاکید بر ضرورت اعمال روش تلفیقی در اجرای طرح کاداستر کشور، نیروهای زبده، کاردان و کارشناس و اهل فن مشغول به کار هستند که به‌رغم کمبود امکانات عملکرد خوبی دارند.