مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ و نقل کشور وضعیت ساخت پروژه‌های زیربنایی کشور در سال جاری را تشریح کرد. به گزارش خبرگزاری فارس صادق افشار در جمع خبرنگاران اعتبارات سال جاری برای احداث زیربنا در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل را ۹هزار و ۸۷۷میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: علاوه بر این میزان مجوز انتشار اوراق مشارکت تا سقف ۱۵۰۰میلیارد ریال را هم داریم. وی تصریح کرد: در زمینه ساخت آزادراه ۵۰درصد اعتبارات نیز از سوی طرف‌های مشارکت تامین خواهد شد.

مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ و نقل کشور با بیان اینکه استراتژی اصلی شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل، کوتاه کردن زمان، بهینه کردن هزینه و بهبود کیفیت اجرای پروژه‌ها است، اظهار کرد: این شرکت قبل از اینکه به دنبال کسب منابع باشد درصدد استفاده بهینه از منابع موجود است.

افشار افزود: از آنجا که در بعد داخلی ترافیک ۱۸هزار کیلومتر شریان‌های اصلی کشور در حال اشباع است، به عنوان استراتژی، تفکیک محورهای رفت و برگشت را متناسب با بودجه در شکل آزادراه و بزرگراه اولویت می‌دهیم.

وی با اشاره به در دست اجرا بودن ساخت ۲۹هزار کیلومتر راه و آزادراه توسط این شرکت که در قانون پیش‌بینی شده، گفت: ۶هزار کیلومتر از این میزان در سال گذشته به بهره‌برداری رسیده و ۲۳هزار کیلومتر باقیمانده سهم امسال است. این در حالی است که طی ۵ سال گذشته سالانه به طور متوسط ۷۰۰ کیلومتر راه اصلی و بزرگراه ساخته شده که این میزان در سال ۸۴ به ۱۱۳۰ کیلومتر رسید و قصد داریم آن را در سال جاری به ۱۵۰۰ کیلومتر برسانیم.

مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه زیربنای حمل ونقل کشور با بیان این که بودجه مصوب این شرکت در سال جاری ۲۲هزار میلیارد ریال بوده است، تصریح کرد: تاکنون ۵۰درصد از این اعتبار محقق‌شده و تقاضای ما از مسوولان این است که نسبت به تامین مابقی آن در حداقل زمان تلاش کند.

افشار افزود: در مورد راهسازی منهای آزادراه ۱۲۰۰ کیلومتر راه اصلی را در صورت تامین ۴۷۰میلیارد تومان اعتبار در متمم بودجه، طی سال جاری به بهره‌برداری می‌رسانیم.

وی علاوه بر این به بهره‌برداری از حدود ۵۰ کیلومتر از آزاد راه قزوین طی سال جاری اشاره کرد و اظهار داشت: بودجه ساخت آزادراه در پیوست قانون ۱۱۵۱میلیارد ریال است و در کنار آن به انتشار اوراق مشارکت نیز اقدام خواهیم کرد.

مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه زیربنای حمل و نقل کشور، گفت: با توجه به لزوم گسترش شبکه حمل و نقل ریلی به خاطر ایمنی بیشتر آن در مقابل حمل و نقل جاده‌ای توسعه این بخش با اعتباری معادل ۲هزار و ۳۷۴میلیارد تومان در بودجه امسال، در قالب ۱۱ طرح مستقل و ۱۰ طرح مشارکتی در حال اجرا است.

وی افزود: اگر در متمم بودجه و پیشنهاد استفاده از صندوق ذخیره ارزی اعتبارات خواسته‌شده تامین شود، این شرکت به راحتی آمادگی ساخت و بهره‌برداری از ۳هزار کیلومتر شبکه ریلی را دارد.