مشاور عالی مرکز تحقیقات معماری وزارت مسکن و شهرسازی، گفت: اگر در مقابل هرخانوار یک مسکن در نظر گرفته شود، در تهران ۱۵۰هزار واحد مسکونی و در شهرهای کشور یک میلیون واحد مسکونی کمبود وجود دارد. مینو رفیعی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با بیان اینکه در روستاهای کشور نیز کمبود ۳۰۰هزار واحد مسکونی وجود دارد، افزود: تولید مسکن و تعداد پروانه‌های ساختمانی در تهران در دو ماه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است به طوری که در این مدت تعداد پروانه ساختمانی در تهران ۷درصد و تعداد واحدهای مسکونی احداث شده ۷/۳درصد رشد داشته است. وی با تاکید بر اینکه ساخت و ساز در سال جاری در تهران رونق گرفته است، اظهار کرد: عرضه هر کالا تابعی از قیمت است به طوری که در سال ۸۴ به دلیل بی‌رغبتی سازندگان مسکن ساخت‌وساز ۲۳درصد کاهش داشت.

وی ادامه داد: رونق ساخت و ساز در تهران در دو ماه ابتدایی سال جاری به دلیل رغبت سازندگان و افزایش قیمت‌ها بوده است به همین منظور ساخت و ساز نیز تا حدودی رونق گرفت.

رفیعی با بیان اینکه اعطای وام‌های ۱۰میلیون تومانی یا ۳میلیون تومانی ودیعه مسکن چندان نقشی در افزایش قیمت مسکن یا اجاره‌بها نداشته است، خاطرنشان کرد: نمی‌توان برای ترس از افزایش قیمت‌ها از اعطای وام به اقشار کم‌درآمد و خانه‌دارکردن آنها چشم‌پوشی کرد. مشاور عالی مرکز تحقیقات معماری وزارت مسکن و شهرسازی در خصوص افزایش بهای اجاره نشینی، گفت: نسبت خانوارهای اجاره‌نشین در شهرهای کشور در سال ۷۵، حدود ۲۴درصد و در سال ۸۴ طبق آمار سرشماری ۲۱درصد بوده است، بنابراین آمار نشان می‌دهد که این نسبت کاهش داشته ولی تعداد اجاره‌نشین‌ها افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: این آمار نشان می‌دهد که اجاره‌نشینی کاهش نداشته بلکه عرضه مسکن اجاره‌ای کاهش یافته و بهای اجاره مسکن افزایش یافته است.

وی تاکیدکرد: رشد یک درصدی عرضه مسکن اجاره‌ای در سال موجب شده تا بهای اجاره مسکن همچنان رو به افزایش باشد.

وزیر مسکن: مشکل مسکن یکباره حل نمی‌شود

وزیر مسکن و شهرسازی گفت: طرح جامع مسکن به‌زودی در سراسر کشور اجرا خواهد شد.

محمد سعیدی‌کیا دیروز در جلسه تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید سازمان مسکن و شهرسازی استان کهکیلویه‌وبویراحمد افزود: ساخت دو‌هزار واحد مسکونی در روستاها در طول سال، تسهیلات ۳۰میلیون ریالی ودیعه مسکن و تسهیلات ۱۰۰میلیون ریالی مسکن برای کارکنان و کارگران کم درآمد از گزینه‌های طرح جامع مسکن است.

وی اظهار کرد: طرح خانه‌های ‌استیجاری که برای ‌اولین بار در کشور اجرا خواهد شد، نیز از دیگر گزینه‌های این طرح خواهد بود.

سعیدی‌کیا افزود: در امر مسکن هیچ مشکلی یکباره حل نخواهد شد و با اجرای برنامه‌های جامع و برنامه‌ریزی شده در درازمدت به اهداف کامل خواهیم رسید.