دکتر محمود احمدی‌نژاد در حاشیه بدرقه رسمی رییس‌جمهوری بولیواری ونزوئلا در یک نشست خبری مشترک افزود: بهره‌مندی از انرژی پاک و تجدید شونده هسته‌ای به‌صورت صلح‌آمیز و فناوری تولید سوخت اتمی حق همه ملت‌ها است. به گزارش خبرگزاری مهر، وی افزود: ملت ایران نیز براساس معاهدات و قوانین موجود بین‌المللی بهره‌مندی از این فناوری صلح‌آمیز را حق خود می‌داند و دولت در صیانت کامل از حق ملت مصمم است.

احمدی‌نژاد تاکید کرد: برخی قدرت‌ها می‌خواهند استفاده از انرژی هسته‌ای را انحصاری کنند و بیش از ۳ سال است که با یک سیاست انحصارطلبانه در موضوع هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران مساله تراشی می‌کنند.رییس‌جمهوری خاطرنشان کرد: اخیرا پیشنهادهایی به ایران ارائه شد که ما آن را گامی به جلو دانستیم و قرار شد پیشنهادهای مذکور به دقت مورد رسیدگی قرار گیرد که اکنون مشغول این کار هستیم و نظرات خود را در زمان لازم اعلام می‌کنیم.

دکتر احمدی‌نژاد در عین حال افزود: حوادث لبنان و فلسطین بر کار بررسی پیشنهادها از سوی ایران تاثیر گذاشت و از آنجا که باید با دقت، پیگیری شود از همکاران خود خواسته‌ام این بررسی‌ها را با دقت و تامل بیشتری انجام دهند.

احمدی‌نژاد در پایان با تاکید بر اینکه مسیر گفت وگو مسائل را حل می‌کند تصریح کرد: ما بارها اعلام کرده‌ایم که اهل گفت‌وگو بوده و از مذاکره استقبال می‌کنیم و در چارچوب منافع ملی و حقوق قانونی خود پیشنهادها را بررسی و در زمان مقرر در این زمینه نظر خواهیم داد و بهتر است آمریکایی‌ها بی‌جهت برای مساله سازی تلاش نکنند.وی در ادامه گفت: جنایاتی که در سرزمین‌های اشغالی انجام می‌شود شرم‌آور است و مشتی صهیونیست اشغالگر و بی‌آبرو راه را در مقابل خود برای اقدامات ضد بشری باز می‌کند.احمدی نژاد گفت:‌ نظام سلطه سخت در اشتباه است که تصور می‌کند با این جنایات و خونریزی می‌تواند سلطه خود بر ملت‌ها را تثبت کند، ولی باید بداند وجدان بشری از این حرکات آزرده شده است.رییس جمهوری همچنین درباره انتقال تکنولوژی از ایران به ونزوئلا گفت: روابط ایران و ونزوئلا مستحکم، پایدار و در حال توسعه است و ما آبادانی و پیشرفت آن کشور را آبادانی و پیشرفت خود می‌دانیم.احمدی نژاد افزود:

دو کشور و دو ملت ایران و ونزوئلا همسنگر یکدیگر هستند و در کنار هم مسیر طولانی را طی می‌کنیم. در این راه همه تجربیات خود را در خدمت برادران ونزوئلایی قرار می‌دهیم.وی با تاکید بر اینکه نگاه ایران در همکاری با ونزوئلا بلند مدت و گسترده است ادامه داد: چاوز دیدگاه‌های انقلابی و بسیار بلندی دارد که در این جهت کاملا مشترک هستیم و به اقتصاد دو کشور نه به عنوان اقتصاد رقیب بلکه به عنوان اقتصاد مکمل می‌نگریم.احمدی نژاد تاکید کرد: ایران آمادگی دارد تجربیات خود در همه زمینه‌ها از جمله فناوری را در اختیار ونزوئلا قرار دهد که جهت سرمایه‌گذاری‌های مشترک در راستای انتقال تجربیات دو کشور به یکدیگر است.دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه ایران و ونزوئلا در مبارزه با نظام سلطه مسیری طولانی در پیش دارند، گفت: ما همچون دو کشور برادر در کنار هم هستیم و مطمئن هستیم پیروزی از آن ملت‌های آزادی خواه و عدالت طلب جهان به ویژه ایران و ونزوئلا است.

رییس‌جمهوری ونزوئلا نیز در این نشست گفت: صحبت هایی که در تهران با مسوولان جمهوری اسلامی داشتم مثبت و رضایت بخش بود و من در دانشگاه تهران مفتخر به دریافت نشان درجه یک ایران شدم، اما در کنار این اخبار خوب، اخبار بد و دردناکی از لبنان شنیده شد.

چاوز خاطرنشان کرد: از طریق رییس جمهوری ایران در جریان جنایت‌ها و اقدامات وحشیانه و سبوعانه اسرائیلی‌ها قرار گرفتم که پناهگاه زنان و کودکان را به‌وسیله بمب‌های هوشمند مورد هدف قرار دادند که این مساله شرم‌آور و ناجوانمردانه است.

رییس‌جمهوری ونزوئلا با بیان اینکه شاید خلبان‌های اسرائیل از اقدامات خود احساس شجاعت کنند، در عین حال تصریح کرد: از پایتخت جمهوری اسلامی ایران هزار بار فریاد می کشم که اسرائیلی‌ها آدمکش و احمق و ناجوانمرد و در افکار عمومی منفور و مطرود هستند.

وی افزود: اگر اسرائیلی‌ها تصور می‌کنند مرد میدان جنگ هستند باید با یک ارتش واقعی وارد جنگ شوند نه آنکه با زنان و کودکان و افراد بی‌پناه بجنگند.

رییس‌جمهوری ونزوئلا همچنین در خصوص همکاری کشورش با جمهوری اسلامی ایران در زمینه انرژی هسته‌ای گفت: امروز با معضل کاهش تولید نفت و گسترش فرهنگ مصرف‌گرایی در جهان مواجه هستیم و رفع این مشکل ما را بر آن می‌دارد که به سوی استفاده از انرژی‌های جایگزین سوخت فسیلی گام برداریم.چاوز افزود: آمریکایی‌ها افرادی خودخواه هستند که نه تکنولوژی‌های روز را در اختیار دیگران قرار می‌دهند و نه به کشورها اجازه می‌دهند که به فناوری نوین دست یابند، در حالی که باید پاسخ دهند چرا مانع از دستیابی ایران به انرژی هسته‌ای و استفاده صلح‌آمیز از آن هستند.

وی افزود: تصور می کنم وظیفه همه کشورهای جهان سوم است که از حق ایران در جهت دستیابی و استفاده صلح آمیز و توسعه انرژی هسته‌ای حمایت کنند تا از تکنولوژی و اقدامات فنی همه کشورها در آینده صیانت شود.رییس جمهور ونزوئلا تصریح کرد: ایران عضو اوپک است که خواهان توسعه، پیشرفت‌، صلح و ثبات در همه جهان است.

وی با بیان اینکه با استفاده از تکنولوژی هسته‌ای می‌توان جهانی سعادتمند ساخت تاکید کرد: ونزوئلا تصمیم ایران برای دستیابی به حق خود در تولید انرژی هسته‌ای و استفاده صلح‌آمیز از آن را تحسین می‌کند.چاوز در پایان از ملت و دولت جمهوری اسلامی و صمیمت و محبت برادران و خواهران ایرانی خود تقدیر و تشکر کرد.