تزریق وام‌های مسکن با مبالغ بالا موجب شده تا فروشندگان واحدهای مسکونی افزایش اجاره و قیمت مسکن را برای خود لحاظ کنند و کسانی هم که قدرت خرید بالایی پیدا کرده‌اند، زمینه افزایش قیمت در بازار را فراهم کنند. علی تدین، مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های مسکن فرهنگیان تهران، در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص نقش تعاونی‌های مسکن در کاهش اجاره‌بها و خروج بازار مسکن از حالت رکود گفت: اساسا هر زمان که وزارت مسکن موضوعی را تحت عنوان کمک به حل مشکل مسکن مردم به عنوان طرح پیشنهاد کرده است، با نوسان و رکود در بازار مسکن مواجه بوده‌ایم، به این دلیل که عمده این طرح‌ها شعاری و مقطعی بوده است در حالی که برای حل ریشه‌ای قضیه باید در درازمدت اقدام کرد.

وی ادامه داد: تزریق وام‌های مسکن با مبالغ بالا باعث شده که فروشندگان واحدهای مسکونی با انگیزه بیشتری افزایش قیمت مسکن را برای خود لحاظ کنند و کسانی هم که پتانسیل گرفتن مسکن را دارند چون قدرت خرید آنها بالا رفته است، خود زمینه رکود در بازار مسکن را به نوعی فراهم کرده‌اند.

تدین با بیان اینکه هیچ کدام از موارد تزریق وام بالا نمی‌تواند به حل معضل مسکن مردم کمک کند، تصریح کرد: شاید در حالت مقطعی کارمندان بی‌بضاعت دولت یا افرادی که با کمبود نقدینگی مواجهند از این طریق صاحب مسکن شوند، ولی به صورت اساسی نمی‌تواند چاره‌ساز باشد.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های مسکن فرهنگیان تهران با اشاره به افزایش قیمت مواد اولیه ساخت‌وساز اظهار کرد: زمانی که قیمت سیمان و آهن‌آلات که جزو بارزترین مصالح موردنیاز ساختمانی هستند با افزایش یک‌باره و حتی روزافزون قیمت روبه‌رو می‌شوند، دیگر نمی‌توان انتظاری برای کاهش قیمت در بازار مسکن داشت و در چنین حالتی سودجویان وارد بخش مسکن شده و با سرمایه‌گذاری در این بخش سودهای کلانی می‌برند.

تدین با تاکید بر اینکه دولت برای خروج بازار مسکن از حالت رکود و تورمی‌ از تجارب کارشناسان مسکن استفاده کند، افزود: در بحث تصمیم‌گیری‌ها و سیاستگذاری‌ها دولت می‌تواند از وجود اتحادیه‌ها، تعاونی‌های مسکن و انبوه‌سازان متعهد و متخصص استفاده و تجارب آنها را به کار گیرد و به یک معنا نظرات، توانمندی‌ها و تخصص کارشناسان بخش مسکن به ویژه تعاونی‌ها را در این زمینه دخالت بدهد.