رییس کل دادگستری استان یزد از رسیدگی به ۱۹ فقره پرونده مهم زمین‌خواری طی سه ماه گذشته در شعبه اول تجدیدنظر استان یزد‌ خبر داد و گفت: متاسفانه تعدادی از احکام قضایی در این زمینه اجرا نشده و لازم است این احکام هر چه سریع‌تر اجرا شود. به گزارش روابط عمومی قوه قضاییه، غلامحسین حیدری در نظر گرفتن اشد مجازات برای زمین‌خواران را ضروری دانست و اظهار داشت: طی بخشنامه‌ای از کلیه محاکم و دادسراها درخواست می‌شود تا در خصوص برخورد با زمین‌خواران، مجازات قانونی حبس یا قرار بازداشت موقت را اعمال کنند.

وی، با اشاره به این‌که زمین‌خواران دارای عواملی برای زمین‌خواری هستند، گفت: نیروی انتظامی و اطلاعات باید این افراد را شناسایی و تخلفات آنان را به طور مستند و مستدل به دادگستری اعلام کنند تا دادگستری پس از شکایات ادارات متولی اراضی دولتی با قاطعیت با آنان برخورد کند.

رییس کل دادگستری استان یزد، اختلافات بین مسکن و شهرسازی و منابع طبیعی در زمینه مالکیت بعضی از اراضی دولتی را حایز اهمیت دانست و گفت: اختلافات، نباید مانع حفاظت این ارگان‌ها از اراضی مورد اختلاف شود و باید در صورت تعرض به این اراضی، ادارات مسکن و شهرسازی و منابع طبیعی مشترکا نماینده‌ای را انتخاب و جهت پیگیری امور قضایی به دادگستری معرفی کنند.

حیدری گفت: رسیدگی خارج از نوبت به پرونده‌های مربوط به زمین‌خواری در محاکم بدوی، تجدیدنظر و دادسراهای استان، زمین‌خواری را کاهش خواهد داد.

براساس این گزارش، اجرای احکام قضایی صادر شده تا اول تیرماه، عدم صدور وکالت توسط دفاتر اسناد رسمی برای موکلینی که مالکیت آنها در مورد ملک محرز نیست، تهیه وسیله اجرای حکم ظرف مدت یک ماه توسط سازمان مسکن و شهرسازی و پاسخگویی قانونی و منطقی به درخواست‌های مردم جهت واگذاری زمین مسکونی توسط سازمان مسکن و شهرسازی ظرف مدت دو ماه از مصوبات این جلسه بود.