گروه حوادث- حکم نهایی ۴۰متهم پرونده قاچاق ۸۰۰ میلیارد ریالی کالا، هفته آینده اعلام و صادر می‌شود. قاضی پرونده در پایان جلسه محاکمه دیروز با اعلام این مطلب، گفت: ۲۳متهم در دو جلسه گذشته از خود دفاع کرده‌اند و تنها دفاعیات ۱۷ متهم دیگر باید در جلسه بعدی، ۲۱مردادماه، شنیده شود. آقای ملکی، قاضی شعبه ۳۸ دادگاه انقلاب، ادامه داد: حکم قطعی و نهایی دیگر قابل تجدیدنظرخواهی نیست و تعیین این زمان به خاطر تقاضای وکلای برخی از متهمان است.

در جلسه دیروز چه گذشت

در ادامه رسیدگی به پرونده قاچاق ۸۰۰ میلیارد ریال کالا در شعبه ۳۸دادگاه انقلاب، ادامه این جلسه صبح دیروز با حضور همه متهمان و وکلای آنان برگزار شد و طی این جلسه متهمان ردیف ۲۰ تا ۲۳ به دفاع از خود پرداختند.

در ابتدای این جلسه متهم ردیف ۲۰ که به اتهام مشارکت در قاچاق کالا و وارد کردن ۳۵میلیون و ۴۷۴هزار و ۷۴۸ریال خسارت به دولت طبق شکایت اداره گمرک مورد محاکمه قرار گرفت و در دفاع از خود گفت: من بار قاچاق وارد نکردم و به‌رغم محتویات پرونده مبنی بر اینکه مرتکب تخلف شده‌ام اعلام می‌کنم که مقداری کالا وارد کرده‌ام که مدارک آن مستند و موجود است و طبق نظر بازپرس شعبه دوم دادسرای ناحیه ۲۲ ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی ظرف چند روز آینده اسناد و مدارک تکمیلی را تقدیم محضر دادگاه خواهم کرد.

قاضی این جلسه هم به وی فرصت داد تا ظرف چند روز آینده مدارک و اسناد تکمیلی خود را تحویل دهد.

در ادامه جلسه متهم ردیف ۲۱ به اتهام مشارکت در قاچاق کالا و وارد کردن یک‌میلیارد و ۵میلیون و ۹هزار و ۳۶۰ریال در دفاع از خود اظهار کرد.

به‌رغم اینکه سال‌ها در بازار تهران مشغول به فعالیت هستم و در زمینه واسطه‌گری چینی و بلور فعالیت می‌کنم، برای نخستین‌بار قصد کردیم که به همراه یکی از دوستانم ۱۰میلیون تومان کفش را از متهم ردیف اول خریداری کنیم و اطلاعاتی از قاچاق بودن یا نبودن این کالا‌ها نداشتیم. وی در پاسخ به اینکه آیا برگ سبز این کالا‌ها را مشاهده کرده بودید، گفت: برگ سبز در اختیار تاجر اول است و خریداران خرده پا یا فروشندگان جزء برگ سبزی در اختیار ندارند و من در آخرین دفاع خود تاکید می‌کنم که از قاچاق بودن کالا‌ها هیچ اطلاعی نداشتم.

همچنین متهم ردیف ۲۲ به اتهام مشارکت در قاچاق کالا با متهم ردیف ۲۱ و وارد کردن یک‌میلیارد و ۵میلیون و ۹هزار و ۳۶۰ریال خسارت به دولت برحسب اعلام شکایت اداره گمرک، گفت: بیش از ده سال است که در بازار کار می‌کنم و به همراه متهم ردیف ۲۱قصد کردیم که از متهم ردیف اول کفش خریداری کنیم و آنها را به یکی از آشنایان در بازار که متهم ردیف ۲۳ این پرونده است، بفروشیم که براین اساس دوبار به مبلغ ۶ و ۴میلیون تومان به حساب فردی به نام «س» که یکی از دو متهم ردیف ۴ یا ۵ هستند، واریز کردیم.

وی در آخرین دفاع خود گفت: از آن جایی که کار ما در زمینه‌چینی و بلور است، برای نخستین‌بار قصد داشتیم که در زمینه خرید و فروش کالای دیگری که در این مرحله کفش بود اقدام کنیم و هیچ اطلاعی از قاچاق بودن کالا نداشتیم.

همچنین در جلسه دیروز متهم ردیف ۲۳ هم به اتهام خرید و حمل کالا‌ی قاچاق به دفاع از خود پرداخت و تصریح کرد: من به همراه یکی از همکارانم در روزی که دستگیر شدیم در انباری حضور داشتیم که قرار بود نمونه کفش‌هایی را که قصد خرید آنها را داشتیم ببینیم، که توسط ماموران نیروی انتظامی دستگیر شدیم.

وی ادامه داد: هیچ پولی بین ما و فروشندگان رد و بدل نشد و بار کفش هم از گمرک خارج نشده بود. علاوه بر آن از قاچاق بودن کالا‌ها اطلاعی نداشتم.

ختم این جلسه رسیدگی در پایان توسط قاضی وحید کربلایی، رییس شعبه ۳۸ دادگاه انقلاب اعلام شد.