یک کارشناس مخابرات یکی از دلایل اصلی در دیر واگذار شدن سیم‌کارت‌های اپراتور دوم را تاخیر در ارائه باند فرکانس بدون تداخل به این شرکت اعلام کرد و گفت: ایرانسل باید زمان بسیاری را صرف بررسی این فرکانس‌ها کند در حالی که این شرکت ۹ ماه پس از صدور گواهی باید شروع به کار کند. این کارشناس مخابرات در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با اشاره به ابلاغمه بند «ج» اصل ۴۴ قانون اساسی اظهارداشت: با این ابلاغیه بسیاری از شرکت‌های داخلی برای حضور در عرصه تولید امیدوار تر شده‌اند.

وی ادامه داد: بخش مخابرات نیز باید با توجه به این بند قانون اساسی عرصه را برای حضور بیشتر بخش خصوصی و غیر دولتی فراهم کند. زمینه و بستر‌سازی برای حضور بخش خصوصی در عرصه مخابرات و به‌ویژه تلفن همراه نیازمند اجرای دقیق بند «ج» اصل ۴۴ قانون اساسی و عدم گسترش حضور دولت در این بخش است.

این کارشناس مخابرات به بحث واگذاری سیم‌کارت‌های اعتباری از سوی دولت اشاره و عنوان کرد: باید توجه داشت که این کار اگر از سوی اپراتور اول صورت گیرد خلاف تمام شعارهای دولت مبنی بر حضور بخش خصوصی و غیر دولتی در این زمینه است زیرا اکنون تالیا در حال واگذاری سیم کارت اعتباری است.

وی تصریح کرد: دولت برای اینکه میدان بیشتری به بخش خصوصی و غیر دولتی دهد باید همکاری و تعامل بهتری با این بخش‌ها داشته باشد.