روزنامه الجمهوریه لبنان نوشت  روز جمعه، آدریل در پاسخ به سوالی درباره موضع یونیفل در قبال ورود کشتی‌های ایرانی به لبنان، با توجه به تحریم‌های تحمیلی علیه ایران و قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت سازمان ملل گفت: «لبنان کشوری مستقل و دارای حاکمیت است و نقش یونیفل حمایتی و کمکی است. به موجب قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد و به درخواست دولت لبنان از سازمان ملل پس از تصویب این قطعنامه، نیروی دریایی یونیفل از نیروی دریایی لبنان، با وظایفی کاملا مشخص برای جلوگیری از ورود سلاح‌های غیرقانونی یا هر مواد مرتبط با لبنان از طریق دریا حمایت می‌کند.»

وی افزود که نیروهای یونیفل از این کشتی‌ها بالا نمی‌روند یا بازرسی‌های فیزیکی از آنها را انجام نمی‌دهند و همچنین مسوول دادن مجوز ورود به بنادر لبنان نیستند. این مسوولیت‌ها بر عهده مقامات لبنانی است.

کاندیس آدریل تاکید کرد که نقش یونیفل تماس با کشتی‌هایی که به لبنان نزدیک می‌شوند و نیز ارجاع کشتی‌های متخلف و مشکوک یا کشتی‌هایی که نیاز به توضیح دارند، برای بازرسی نزد مقامات لبنانی است. یونیفل پس از ارجاع این کشتی‌ها به مقامات لبنانی نقشی ندارد.در نتیجه، مقامات لبنان در نهایت مسوول این هستند که اجازه دهند - یا اجازه ندهند - هر کشتی وارد آب‌های سرزمینی لبنان شود و محموله‌های خود را در سواحل لبنان تخلیه کند.

مدیر دفتر اطلاع‌رسانی یونیفل در جنوب لبنان، درباره کمکی که سازمان ملل متحد به ارتش لبنان ارائه می‌دهد و اینکه آیا یونیفل با اعلام اینکه به ارتش لبنان کمک می‌کند نه دولت، از آن دور شده، گفت: «شورای امنیت سازمان ملل با تصویب قطعنامه ۲۵۹۱ (در سال ۲۰۲۱) از یونیفل خواست تا «تدابیر موقت و ویژه» برای حمایت از نیروهای مسلح لبنان اتخاذ کند. شورای امنیت، وضعیت کنونی را یک چالش برای ارتش لبنان می‌داند و به همین دلیل از یونیفل درخواست کرد تا از آن پشتیبانی کند.

وی افزود: «این حمایت مهم است زیرا ارتش لبنان شریک راهبردی ما است و ما روزانه با او همکاری نزدیکی داریم و این در چارچوب فعالیت‌های مشترکمان صورت می‌گیرد.حمایتی که شورای امنیت از ما خواسته است در قالب مواردی مانند غذا، سوخت، دارو و پشتیبانی لجستیکی است. این امر۶ ماه ادامه خواهد داشت.» لبنان در یک سال گذشته و پس از استعفای دولت در پی انفجار بندر بیروت، با مشکلات اقتصادی و سیاسی متعددی دست‌وپنجه نرم می‌کند و تحریم‌های آمریکا مشکلات این کشور را بیشتر کرده است. این مشکلات تا آنجا پیش رفته که ارزش لیره مقابل دلار به‌شدت کاهش یافته، دارو و سوخت در لبنان در وضعیت بحرانی قرار دارد و هر روز بر مشکلات این کشور به دلیل فشار آمریکا و تشکیل نشدن دولت جدید افزوده می‌شود. در پی این مشکلات حزب‌الله لبنان بارها از حکومت خواست تا برای بحران سوخت فکری کند اما در پی تذکرهای پیاپی حزب‌الله برای کاهش رنج مردم اقدام به خرید سوخت از ایران کرده و روز عاشورا سید‌حسن نصرالله با اعلام خرید سوخت و اعلام خبر حرکت کشتی‌های حامل سوخت از ایران به سمت لبنان، درباره هرگونه تعرض به آنها شدیدا به آمریکا و رژیم صهیونیستی هشدار داد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند