به نوشته این روزنامه الکترونیکی، این پیام تبریک بعد از ظهر روز شنبه در امان اعلام و تایید شد و شرایطی را به‌وجود آورد که برخی دیپلمات‌ها پیش‌بینی کردند که به زودی ممکن است روابط دیپلماتیکی که برای سال‌های طولانی میان اردن و ایران به حالت تعلیق درآمده، از سر گرفته شود. بنا بر این گزارش، معادلات منطقه‌ای به گونه‌ای شده که امان برای اعزام سفیرش به دمشق نیز برنامه‌ریزی می‌کند و احتمالا در چارچوب مقابله با وضعیت جدید منطقه و در سایه رویکرد آشکار امان برای حمایت از «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق، سفیر جدیدی را برای ایران انتخاب کند. انتظار می‌رود که وزارت‌خارجه اردن درحال بررسی اتخاذ گامی باشد که چند سال به تاخیر افتاده و آن، انتخاب سفیر جدید اردن در تهران و انتخاب جایگزین برای «عبدالله ابورمان» سفیر سابق اردن در ایران باشد که بیش از ۵سال است، بر سر کار خود حاضر نشده است.

همچنین به‌نظر می‌رسد که هیاتی از وزارت‌خارجه اردن همزمان درحال نظارت بر سازماندهی مجدد روابط و مناسبات دیپلماتیک میان امان و دمشق باشد زیرا بیش از دو سال است سفیری در سفارتخانه اردن در پایتخت سوریه حضور ندارد. بنا بر این گزارش، ممکن است امان تنها یک سفیر جدید برای سوریه انتخاب کند، زیرا سفارت اردن در دمشق دایر است و در سطح کاردار به‌کار خود ادامه می‌دهد.

در ادامه این یادداشت آمده که انتظار می‌رود در چارچوب سیاسی، روابط اردن با کشورهای محور مقاومت، هر چند کم و به تدریج، بهبود یابد. به‌ویژه که تماس‌ها و روابط در سطح بالایی میان اردن و عربستان وجود ندارد و این امر می‌تواند به نوعی موجب گشایش سیاسی و دیپلماتیک میان اردن با سوریه و عراق شود. همچنین منافع تجاری و اقتصادی اردن با عراق موجب می‌شود که امان درخواست قدیمی ایران درخصوص انتخاب سفیر در تهران را مورد توجه قرار دهد. این امری است که می‌تواند زمینه‌ساز گفت‌وگوهای پر سرو صدایی در اردن تحت عنوان امکان اعلام یا ایجاد و حرکت به سوی برنامه‌ای برای گردشگری مذهبی شیعی در جنوب اردن در مکان‌هایی که مورد احترام شیعیان ایران و عراق است شود.

همزمان، شاه اردن در نشست‌های غیرعلنی، در خصوص قصد خود برای افزایش حمایت ویژه از عراق و سوریه در مذاکراتی که دو هفته دیگر با «جو بایدن» رئیس‌جمهور جدید آمریکا خواهد داشت، سخن گفته و تاکید کرده است که در این دیداردرباره چند پرونده‌ و مساله با دولت آمریکا گفت‌وگو می‌کند. بنا بر این گزارش، شاه اردن در این نشست‌ها، درباره ضرورت بازگشت سوریه به آغوش اتحادیه عرب و ضرورت حمایت و پشتیبانی از دولت کنونی عراق به نخست‌وزیری مصطفی الکاظمی سخن گفته است. پیام تبریک پادشاهی اردن به رئیس‌جمهور جدید ایران درحالی ارسال شد که امان درگیر بحث درباره برنامه فعال‌سازی گردشگری مذهبی و شیعی است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند