ارمنستان و ابوظبی کشورهایی هستند که از این موقعیت استفاده کرده و گردشگران ایرانی را با وعده واکسیناسیون جذب تورهای گردشگری‌ خود کرده‌اند. در این میان قیمت تورهای سفر به ارمنستان بیش از ابوظبی ایرانی‌ها را برای سفر به این کشور تشویق کرده است. در واقع دولت ارمنستان به‌دلیل عدم‌استقبال مردم از واکسیناسیون، از ذخیره واکسن خود برای جذب گردشگر استفاده کرده است.

عکس‌های منتشر شده در فضای مجازی نیز نشان می‌دهد این کشور با استقرار مراکز واکسیناسیون درشهرهای این کشور بدون صف و معطلی با ارائه پاسپورت از سوی مسافران، اقدام به تزریق واکسن کرونا به آنها می‌کند.

موضوعی که روز گذشته با واکنش کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌‌رسانی وزارت بهداشت، روبه‌رو شد و او درخصوص تزریق واکسن کرونا به گردشگران در ارمنستان توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش «انتخاب»، جهانپور درخصوص این موضوع که تعدادی از مردم برای تزریق واکسن کرونا به ارمنستان سفر می‌کنند، به میزان گفت: در برخی از کشور‌های همسایه ما از جمله ارمنستان از واکسیناسیون علیه کرونا استقبال نشده است.

وی افزود: این کشور واکسن آسترازنکا را وارد کرده است که مورد استقبال عمومی قرار نگرفته و مردم این کشور واکسن‌ها را مورد استفاده قرار نداده‌اند و از آنجا که این واکسن‌ها تاریخ مصرف دارند، به توریست‌هایی که به آنجا سفر می‌کنند، تزریق می‌شود.

سخنگوی سازمان غذا و دارو در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است واکسن‌هایی که در این کشور به توریست‌ها زده می‌شود، تاریخ مصرف گذشته باشد، توضیح داد: خیر، واکسن‌ها تاریخ مصرف گذشته نیستند و برای اینکه چنین اتفاقی نیفتد آنها را به توریست‌های خارجی با پاسپورت تزریق می‌کنند.

رئیس مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌‌رسانی وزارت بهداشت، ضمن اشاره به اینکه در برخی دیگر از کشور‌های همسایه ما هم وضع به همین گونه است و در حال حاضر کشوری داریم که سرعت واکسیناسیون در آن یک‌دهم ایران است، افزود: در این کشور‌ها از واکسیناسیون استقبال عمومی صورت نگرفته است و تاریخ انقضای واکسن‌ در حال اتمام است و ممکن است در برخی از شهر‌های عراق هم شاهد این وضعیت باشیم.

جهانپور عدم‌استقبال مردم برخی از کشورهای منطقه از واکسیناسیون و تزریق واکسن‌های مازاد به توریست‌ها را از معضلات این کشورها دانست و تاکید کرد این موضوع را نباید به عنوان نقطه قوت این کشورها حساب کرد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند