با این حال روز گذشته علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری خود با خبرنگاران به سوالی درباره وجود این اختلافات واکنش نشان داد و آن را محصول «خوانش‌های نادرست از اظهارات نمکی» خواند. سخنگوی دولت در این باره تاکید کرد که «اخیرا با نمکی نشست یک ساعته داشتم؛ بسیاری از خوانش‌ها از صحبت‌های او نادرست است.»

ربیعی در ادامه سوال خبرنگاران که مواضع اخیر وزیر بهداشت را گواه وجود اختلاف میان او و روحانی خوانده بودند گفت: «جنس ویروس کرونا و این بیماری، آنچنان پیچیده است که به طور طبیعی در مسیر مبارزه با آن، نظرهای علمی و اجرایی متفاوتی مطرح می‌شود. به همین خاطر و با توجه به اینکه کرونا، یک مشکل کلان و در سطح ملی است، دولت یک ستادی برای کنترل و مقابله با کرونا تعریف و تعیین کرد تا همه تصمیمات نهایی در ‌آن ستاد اتخاذ بشود.»

ماجرای آنچه اختلاف خوانده می‌شود و برخی مقامات دولتی در تلاش برای اثبات نادرست بودن آن هستند، به اجرای سیاستی بازمی‌گردد که ستاد ملی مقابله با کرونا در اسفندماه سال ۹۹، برای سفرهای نوروزی اتخاذ و اعمال کرد؛ موضوعی که برخی اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا از جمله وزیر بهداشت و همچنین مقامات این وزارتخانه و برخی اعضای کمیته علمی ستاد، آن را عامل شکل‌گیری موج چهارم کرونا در ایران عنوان می‌کنند.

حسن روحانی که این روزها با انتقادهای زیادی در زمینه مدیریت بحران کرونا روبه‌روست، در جلسه روز شنبه ۲۱ فروردین ستاد گفت: «اینکه ما برای ستاد ملی کرونا یک سخنگو انتخاب کردیم برای جلوگیری از چند‌صدایی است. اگر بنا باشد هرکسی در تلویزیون مصاحبه کند و هر حرف و بیانی به‌کار بگیرد که نمی‌شود.» دو روز بعد، سعید نمکی به اظهاراتی پرداخت که کلید واژه‌های آن، این موضوع را به ذهن متبادر می‌کند که او به این سخنان حسن روحانی پاسخ داده است. نمکی که در یک ماه گذشته بارها از برخی تصمیم‌گیری‌ها درباره کرونا در ایران انتقاد کرده بود، روز ۲۳ فروردین تاکید کرد که «اگر نگاه کارشناسی ما خریدار داشت در موج چهارم کرونا گرفتار نمی‌شدیم.» او در ادامه این اظهارات تاکید کرده بود که «اهل سیاست‌بازی نیستیم، با مردم شفاف و بی‌پرده صحبت می‌کنیم و از من وزیر بهداشت انتظار نداشته باشید به خاطر تک‌صدایی، حرف غیرکارشناسی بزنم یا تایید کنم.» آنچه این اختلاف را عمیق‌تر از تصورات نشان داد، واکنش دو روز بعد محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری بود که تاکید کرده بود «موج چهارم کرونا محصول سفرهای نوروزی بدون محدودیت نیست و اینکه من به‌عنوان یک دستگاه عضو شورا و ستادی باشم و فکر کنم که باید فقط آن ستاد تصمیمات و نظرات مرا اجرا کند، درست نیست.»

حمایت از نمکی؛ مقابله با استیضاح

با این همه این روزها که دولتی‌ها تلاش می‌کنند وجود چنین اختلافی را از اساس رد کنند و از سوی دیگر، همه گیری کرونا در بدترین وضعیت خود در ۱۴ ماه گذشته یعنی از آغاز شیوع تا امروز قرار دارد، برخی نمایندگان در مجلس به‌دنبال استیضاح سعید نمکی هستند و شنیده‌ها از پارلمان حاکی از آن است که طراحان در حال جمع‌آوری امضا برای به جریان انداختن این استیضاح هستند. حال آنکه از یکسو در پیک چهارم کرونا به سر می‌بریم و از سوی دیگر کمتر از چهار ماه تا پایان فعالیت دولت حسن روحانی باقی مانده است. البته بیانیه دیروز ۲۳۵ نماینده در تقدیر از تلاش ۱۴ ماهه نمکی و کادر درمان کشور نشان می‌دهد که این طرح استیضاح طرفدار چندانی در میان مجلسی‌ها ندارد. از سوی دیگر می‌توان این بیانیه را پاسخ نمایندگان به تعدادی از همکاران خود دانست که قصد استیضاح نمکی را دارند.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند