رسانه رسمی کره‌جنوبی هم روز جمعه با اشاره به بیانیه‌ای از وزارت‌خارجه این کشور اعلام کرد که ایران کشتی توقیف‌شده کره‌جنوبی و ناخدای آن را آزاد کرده است. خطیب‌زاده روز دوشنبه ۱۶ فروردین ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره اعلام رسانه‌های کره‌ای مبنی بر آزادی نفتکش کره‌جنوبی گفته بود: موضوع کشتی کره‌ای یک موضوع کاملا متفاوت از روابط دوجانبه است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی یادآور شد: البته دولت کره درخواست‌های خیلی جدی از ما داشته و با توجه به اینکه کاپیتان کشتی سوءسابقه نداشته و همه بررسی‌ها در مسیر کمک به این کشتی بوده، ما پیشنهادهای خودمان را به قوه قضائیه و مقام قضایی ارائه کردیم و مقام قضایی تا امروز با نظر مثبت به این موضوع پرداخته است. به محض اینکه مقام قضایی به نتیجه برسد سخنگوی قوه قضائیه اعلام خواهد کرد. وزارت‌خارجه توصیه‌های خودش را با توجه به درخواست‌های دولت کره و عدم سوء پیشینه کشتی و کاپیتان به قوه قضائیه اعلام کرده است.

طبق گزارش خبرگزاری «یونهاپ»، وزارت‌خارجه کره‌جنوبی در بیانیه‌‌ای گفته نفتکش «هانکوک چیامی» (هانکوک چیمی) به همراه ناخدا و ۱۲ خدمه‌اش ساعت ۶ صبح روز جمعه (به وقت ایران) بندر ایران را ترک کرده است. خدمه این کشتی قبلا آزاد شده بودند اما برای ارائه خدمات نگهداری، نفتکش را ترک نکرده بودند. وزارت‌خارجه کره‌جنوبی گفته ناخدا و خدمه کشتی سالم هستند.

خبرگزاری یونهاپ هفته پیش به نقل از یک منبع دیپلماتیک با اشاره به پیشرفت‌های حاصل‌شده در مذاکرات با طرف‌های ایرانی از احتمال رفع توقیف این نفتکش و ناخدای آن طی روزهای آتی خبر داده بود. نفتکش کره‌جنوبی با نام تجاری «هانکوک چیامی» صبح روز ۱۵ دی‌ماه سال ۱۳۹۹ به دلیل نقض پروتکل‌های زیست‌محیطی توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توقیف شده بود.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند