عضو کمیسیون تلفیق: نظرات مجمع مسموع نیست

‌خبر دیگر از مجلس اینکه به‌دنبال انتشار خبری مبنی بر اینکه هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام لایحه بودجه را به‌دلیل ۱۸ مورد مغایرت با سیاست‌های کلی برای اصلاح به مجلس بازگردانده است، مالک شریعتی عضو کمیسیون تلفیق مجلس گفت: نظرات اخیر مجمع، به علت تاخیر در اعلام به ‎شورای نگهبان، مسموع نیست. به گزارش خبرگزاری خانه ملت، شریعتی توضیح داد: مجمع تشخیص مصلحت نظام اختیار دارد همه مصوبات مجلس از جمله ‎بودجه۱۴۰۰ را با سیاست‌های کلی تطبیق دهد و به شورای نگهبان اعلام کند تا پیش از اعلام نظر رسمی شورا به مجلس لحاظ شود. او افزود: نظر رسمی شورا، روز شنبه ۲۳دی به مجلس اعلام و شامگاه شنبه، کمیسیون تلفیق و یکشنبه صحن علنی آنها را بررسی و رفع ایراد کرد.  ‌شریعتی با بیان اینکه پس از این، تنها در دو صورت امکان بررسی مجدد در مجلس را دارد، تصریح کرد: اول در صورت تامین نشدن نظر شورای نگهبان آن‌هم فقط در موارد اعلامی قبلی و دوم در صورت هرگونه تشخیص مغایرت با شرع توسط فقهای محترم شورای نگهبان.

تصویب لایحه بودجه تا پایان هفته

همچنین دیروز عضو کمیسیون بودجه مجلس با اشاره به اینکه تمام ایرادات واردشده توسط شورای نگهبان برطرف شد، در خصوص زمان تصویب نهایی آن گفت: تا پایان هفته لایحه بودجه به تصویب نهایی می‌رسد. مجتبی رضاخواه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس ادامه داد: اگر شورای نگهبان ایراد جدیدی نگیرد، سه‌شنبه یا درنهایت تا پایان هفته لایحه بودجه به تصویب نهایی خواهد رسید.

ایراد شورای نگهبان به انتشار اوراق در بودجه ۱۴۰۰

البته شورای نگهبان ایرادات جدیدی به اصلاحات مجلس وارد دانسته است. هادی طحان نظیف، عضو حقوقدان شورای نگهبان در سلسله گزارش‌های خود درباره جلسه دیروز این شورا اعلام کرد: با بیان اینکه حجم بالای اوراق بدهی دولتی می‌تواند موجبات ناپایداری مالی منابع دولت را فراهم آورد و حتی بار مالی زیادی را به دولت‌های بعدی منتقل کند، اعلام کرد: یکی از ایرادات مهم شورای نگهبان در این خصوص، عدم ذکر ردیف برای این موارد در جداول بودجه و همچنین عدم لحاظ آنها در سقف منابع عمومی بودجه بوده و از نظر شورا این موارد، مغایر با اصل ۵۳ قانون اساسی هستند.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند